| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, am 17 ani si sincer sa fiu nu stiu ce sa fac cu viata mea. Ma tot bate gandul sa ma alatur Legiunii Straine Franceze. Dar intervine inca o problema... Familia. Parintii mei si rudele apropiate cred ca sunt sarit de pe fix si ca nu sunt sanatos la cap, nici nu vor sa auda. Le-am aratat foarte multe documentare si povesti ale altor legionari care arata faptul ca nu se mananca serpi si nu se trece cu tancul peste tine cum cred ei. Ce as putea sa ii impac cu ideea ca imi doresc o cariera acolo? Stiu ca nu este greu sa dispar pur si simplu cu cateva sute de euro pot ajunge acolo la 18 ani, dar imi doresc sa ii stiu cumva impacati cu ideea. Ma puteti ajuta cu sfaturi va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Află mai multe, informează-te. Ăsta-i primul pas pe care trebuie să-l faci. Axează-te pe corpul tău, investește în tine. Mergi la sală, dacă nu, fă exerciții de acasă, consumă cantități mari de proteine. Călește-te de acasă. Aleargă zilnic, și stabilește săptămânal un traseu de rezistență, măcar 5km. Practică box, k1 sau muay thai.

După, stăpânește-ți sentimentele, izolează-te, vezi cum reziști fără ajutorul celorlalți. Fii pe cont propriu. Refuză ca cineva să facă ceva în locul tău.

Vezi cu flotările cum faci, acolo rupi pământul cu flotările. Probele acolo sunt destul de diversificate. Nu te baza neapărat pe faptul că există o perioadă de instruire de câteva luni. E mai bine să vii pregătit de acasă, deja călit pentru cele mai dificile probe.

Timp de 2-3 ani, investește în tine, dar la maximum. Acolo, ca și în armată, asteaptă-te ca atunci câd greșești să fii criticat în mod agresiv, iar atunci când faci ceva corect să fie irelevant pentru ceilalți (asta e cea mai grea probă din armata noastră cel puțin).

Și ultimul lucru, aspiră la mai mult. Nu doar la faptul că o să fii membru în Legiune, ci că o să ai o funcție mare, iar la întoarcere din misiuni/e vei ajunge respectat. Acum e să ai și la ce să te întorci din misiuni. De aceea, familia primează întotdeauna. Așa că, axează-te pe tine acum, fă-ți griji mai încolo de ceea ce cred ai tăi despre asta.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, mercenar. Poti sa fii omorat pe campul de lupta si nici macar nu luptai pentru tara ta.

| Justme79 a răspuns:

Eu am avut niște prietenii care au mers acolo și nu au rezistat decât 1 luna de zile laughing)deci cu asta ți am spus tot eu cred că trebuie să ai psihicul tare și să poți îndura tot ceea ce îți cer să faci

| denisman a răspuns (pentru Justme79):

Niste detalii legate de faptul pentru care nu au rezistat daca se poate? Multumesc frumos

| GabiDumitrescu a răspuns:

E cariera ta, e viata ta. Mi se pare un tel demn de admiratie. Iti tin pumnii. Apuca-te de pregatire fizica la modul foarte serios si de mincat franceza pe piine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-ți face mari griji, Legiunea ar trebui să fie ultima ta problemă, și-ți spun de ce: probele sunt extraordinar de grele, sistemul în sine e complex, practic tot ceea ce e să faci e să primești ordine, și ești plătit în funcție de misiuni și de gradul lor de dificultate.

Plus de asta, sunt foarte stricți, și când te înrolezi, vorbești clar de un contract deschis, pe un termen de minimum 5 ani. Adică îți asumi faptul că devii cârpa lor în următorii 5 ani. Mulți nici nu reușesc să treacă probele cu brio, iar dintre cei care reușesc, foarte mulți renunță. Ți se verifică de asemenea trecutul, și în cazul în care "dispari cu câteva sute de euro", vor exista semne de întrebare.

Comparativ cu armata noastră (care efectiv e o bătaie de joc) - fiecare cu grad face ce vrea din tine, acolo, în Legiune, timp de 4-6 luni sau mai mult ești instruit, te familiarizează cu sistemul lor, timp în care poți să te retragi. După ce semnezi contractul, îți garantez, "cârpă" e un termen prea finuț pentru cum te vor trata acolo.

Sincer, dacă ai avea un fiu, care s-ar înrola la moarte ușoară, poate chiar sigură, l-ai lăsa? Cu greu probabil poți să-ți convingi familia. Și apropo, filmul E RUPT de realitate.

Dacă vrei să faci ceva, te înrolezi la noi să vezi cum e. Dacă-ți place, și o faci din plăcere, atunci bine.

Și ca să înțelegi o chestie. Puțini soldați (valabil peste tot), se înrolează în armată, unde sunt trimiși în misiuni, de plăcere.

| denisman a răspuns (pentru anonim_4396):

Legat de probe m-am documentat ceva, si nu par extraordinare. Chestia cu trecutul nu are cu ce ma afecta, nu am antecedente penale, nicio sanctiune. La faptul cu disparutul cu cateva sute de euro ma refeream la plecatul din tara fara voia familiei mele (ex. ma duc la o bere si nu ma mai intorc). Oricum, o sa tin ff mult cont de ceea ce mi-ai spus. Ma bucur ca am aflat ca am cateva luni in care sa ma pot intoarce din "drumul legiunii" daca nu fac fata

| denisman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos! Deja m-am apucat de sport intens, incerc sa rezist cu cat mai putina hrana pe zi si am pus si mana ca la carte pe franceza. Vive la Legion! big grin

| Justme79 a răspuns (pentru denisman):

Lipsa familie al prietenilor și că nu le-a plăcut acolo atmosfera, nu erau obișnuiți cu ceea ce se făcea acolo și li sa părut greu și au renunțat mai mult îmi pare rau nu știu să îți spun...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru denisman):

Vezi ca erau niste ghiduri pe net cu CE se maninca in legiune mai exact. Nu te infometa ca imbecilul! Ideea e sa fii pregatit fizic cum trebuie si nu sa fii pregatit la facut foamea. Uite doua chestii - poate ai dat deja peste ele, poate nu:
1. https://www.reddit.com/......ructia_in/
2. https://jurnalul.antena3.ro/......82480.html