| Catalyna306 a întrebat:

Am o dilema.Nu stiu exact cum se numeste meseria exact, dar as dori sa lucrez undeva la aeroport, mai precis la turnul de control. Din cate stiam eu sunt academii terestre, aeriene, civile, dar nu stiu care din ele sa urmez si daca este una in Bucuresti.si in plus, modul de admitere.Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Se numeste controlor de trafic aerian. la noi activitatea asta este asigurata de o societate numita "ROMATSA" care organizeaza si cursuri de calificare pentru aceasta meserie. ai aici informatii, sunt pentru 2011 dar stii despre ce este vorba si unde sa te interesezi mai mult daca vrei http://www.romatsa.ro/ro/node/236

parerea mea este insa ca in afara de calificare iti trebuie niste pile imense sa ajungi acolo :(

succes!