| Jossep a întrebat:

Am o problema si nu stiu ce sa fac...In primul rand vreau sa ma transfer in alta clasa din liceu, dar in acelasi timp am vorbit cu profesorul de fizica despre participarea mea la olimpiada de fizica, a carei faze judetene va avea loc in al 2-lea semestru,in prima saptamana.O sa ma pot transfera in cealalta clasa? acest profesor nu preda acolo,sau va trebui sa astept pana anul urmator, adica clasa a 10-a? Din mai multe motive chiar vreau sa ma transfer din acea clasa.Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Finetti1313 a răspuns:

Te transferi. Atunci cand esti un copil destept si olimpic profesorii alearga dupa tine, nu tu dupa ei.
Te transferi la clasa aceea si cand vine olimpiada te duci la profesorul de la clasa si la cel de la fosta clasa si il rogi sa te ajute.
Daca tu consideri ce e nevoie sa te transferi nu mai are rost sa astepti pana la olimpiada.

| Jossep explică (pentru Finetti1313):

Dar pot sa ma transfer in timpul semestrului? tata il cunoste pe directorul scolii, imi poate rezolva transferul

| Finetti1313 a răspuns (pentru Jossep):

Da. Am multi colegi care au venit ulterior la mine in clasa in mijlocul semestrului, in mijlocul saptamanii si fara relatii.
Daca tu si parintii tai considerati ca e mai bine sa te muti la alta clasa, atunci nu mai are rost sa mai stai dupa profesori sau olimpiade.
Bafta happy