| AdrianBraga a întrebat:

Am si eu o intrebare! Cum imi putexi explica expresia"Inveti invatind pe altii"?

Răspuns Câştigător
| justme4 a răspuns:

Eu am patit cateodata sa mi se explice ceva, insa sa inteleg vag. Iar atunci cand sunt pusa in situatia de a explica altcuiva, inteleg mai bine. Sau alt exemplu, daca terbuie sa inveti ceva pe de rost, si pe baza acelei informatii sa rezolvi ceva practic si nu poti retine informatia, daca explici altcuiva vei retine ceea ce te-ai chinuit de unul singur si nu ai reusit.
Astea le-am scris din proprie experienta. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. happy

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt cel putin doua motive pentru care expresia este reala:
-pentru a invata pe altii trebuie sa stii tu bine lectia, asa ca trebuie s-o inveti;
-explicand altora, de fapt repeti ceea ce ai invatat si retii ori intelegi mai bine lectia predata. Numai bine!