| Marian_Rareș_2003 a întrebat:

Salutare, TPU! Am si eu o nelamurire: dintotdeauna m-au fascinat investigatiile criminalistice, si mi-am dat seama ca asta imi doresc sa fac in viata. Problema este ca nu stiu ce fel de scoala trebuie sa fac, din cate am inteles eu procurorul se ocupa de investigarea infractiunilor mai grave (de ex. omoruri), insa vreau da fiu sigur. Pentru a deveni procuror trebuie sa termin facultatea de drept, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul se ocupa de cercetarea penala, nu de investigatii criminalistice, pentru aceasta exista niste specialisti numiti criminalisti.
Pentru a deveni procuror trebuie sa termini o facultate de drept, cu diploma de licenta si apoi sa intri la Institutul National al Magistraturii.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te direct la academia de poliție (dacă ești tare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Investigatiile nu sunt atat de palpitante pe cat sunt prezentate la tv laughing.