| claudiuk3 a întrebat:

Salutare TPU
as vrea sa dau la arhitectura si vreau sa stiu ce ma asteapta
adica ce fel de probe o sa am la admitere?
conteaza profilul pe care il termin? (P.S. sunt pe profil tehnician proiectant CAD asta ajuta la ceva)

o zi faina big grin

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu conteaza profilul, insa iti va trebui un dosar pregatit deja, iar la admitere vei avea o proba de desen liber si tehnic, in functie de specializarea la care aplici.
Proba de desen (desen liber si tehnic) va cuprinde un număr de exerciţii, cu pondere de apreciere egală sau diferită, care se vor redacta pe o singura coală de desen cu dimensiunile
de cca. 50 x 70 cm, într-o tehnică de reprezentare (creion grafit sau/şi creion colorat) precizată în
subiectul de concurs.
Prin desenul liber, de observaţie şi / sau imaginaţie, se urmăreşte testarea aptitudinii de a percepe, a înţelege şi reprezenta un subiect, un obiect, un grup de obiecte, elemente ale spaţiului
construit, iar prin desenul tehnic se urmăreşte testarea capacităţii de a înţelege şi reprezenta în mod
corect şi explicit volume geometrice sau forme spaţiale, folosind desenul ca pe o convenţie tehnică de
reprezentare.
Uite aici regulamentul complet: http://www.uauim.ro/......3-2014.pdf

1 răspuns:
| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC