| alexsev a întrebat:

Cum poti ajunge un prezentator al stirilor sportive? sau ceva legat de televiziune in domeniul sportului happy

3 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Da,am citit intrebarea ta si spre uimirea Iuliei i-am analizat si raspunsul care mi se pare de-a dreptul strigator la cer si prea aberant in unele privinte.Sincer,nu cred ca toti cei care au lucrat in Media ar putea sa-ti dea un sfat pe care la varsta ta l-ai intelege.Eu studiez la Litere si urmeaza ca dupa ce imi voi lua Masterul sa imi incep o cariera in jurnalistica.Mai intai de toate trebuie sa ai incredere in tine.Eu iti voi spune pas cu pas ce ar trebui sa faci ca sa ajungi sa lucrezi in televiziune,(in general, nu neaparat prezentator sau comentator sprotiv).Ar trebuii sa termini pentru inceput un liceu cu profil Stiinte sociale, iar apoi sa urmezi o facultate axata pe domeniul Media.Bafta!

| alexsev explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Am trecut in clasa a XI a, sunt la profil de stinte sociale ...Geografia si mijloacele mass-media legat de sport ..sunt domeniile care ma atrag foarte tare si care imi plac deosebit...iti multumesc si iti voi asculta fiecare sfat in parte big grin

| iuliafjsc a răspuns:

Buna!

Ar trebui poate sa te simti noroc ca ti-am zarit intrebare. Coincidenta sau nu, fac parte din media.
Pentru a fi prezentator de stiri sportive, trebuie sa intri mai intai in sistem. Vei trece pri 2500 de filtre, vei fi alergat pe teren, iar cand unul dintre prezentatori se va imbolnavi si tu te vei afla prin preajma, te va pune pe tine.

Prezentator poti fi si o zi, iar dupa s-ar putea sa nu mai vezi in viata ta pupitrul din fata promterului.

Cei pe care-i vedem la tv si pe care-i admiram sunt de fapt oameni a caror activitate in proportie de 15 % o vedem noi, telespecattorii.

Sa nu mai vorbim ca iti trebuie o dictie formidabila, un aspect aproape perfect si o relatie excelenta cu asa-zisi colegi, din cauza carora ai putea zbura oricand.