| MmoooTtttt a întrebat:

Daca nu va suparati, vreau sa ma ajutati cu ceva! DAU FUNDA!
Eu anul asta trec am trecut in clasa a 8-a si ma gandesc la viitor.
Unde as putea sa lucrez (aici in tara) daca mie imi place cel mai mult la scoala (engleza, geografia si sportu).
Eu pe acasa fac multa treaba ( fata de alti copii de varsta mea (14 ani, sunt baiat happy ) eu chiar faca multa treaba pe acasa, la tara) imi place sa construiesc diferite lucruri, sa repar unele lucruri, chestii de genu.
Imi place sa studiez, despre aceste lucruri dar si despre altele pe internet.
Imi place sa-mi fac planuri, sa fiu ca un fel de sef/persoana care se gandeste la un lucru sa-l faca bine/si sunt strategic.(imi plac si jocurile de genu asta si cred ca de la acest lucru mi se trage laughing )
Am 1.70 inaltime, putin grasut, dar o sa mai slabesc anul asta, sper happy
Vreau sa imi sputeni ce job ar fi bun pentru mine sau niste joburi care mi se potrivesc cel mai mult.
Si daca nu va suparati, la ce profil si la ce facultate ar trebui sa merg.(facultate in toata tara, dar liceul in fac la mine in oras)

Răspuns Câştigător
| Andersen2k18 a răspuns:

E ok sa iti faci un plan de viitor atat timp cat nu te gandesti prea departe. Ai zis ca iti place sportul, geografia, engleza. Eu zic sa alegi unul dintre aceste profile ori sportiv ori filologie. De profil mai ai timp sa alegi, conteaza sa te pregatesti pentru examenul de evaluare si dupa sa vezi ce faci.

| Tpufan123 a răspuns (pentru Andersen2k18):

De ce sa nu se gandeasca prea departe? Eu cred ca ar trebui sa se gandeasca la toate opțiunile lui, software engineer, constructor engeneer sau develope engineer ti-as recomanda daca spui ca iti place sa studiezi si sa construiești "cainele1212" Depinde mult de ce iti place cel mai mult. Bafta la exam!

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Tpufan123):

Sa se gandeasca la ce trebuie sa faca pana acum(La varsta lui) La asta ma refer. Nu te poti gandii la ceva daca nu esti si realist. E ca si cum ai vrea sa te faci inginer dar tu nu stii un gram de fizica sau matematica.

| Tpufan123 a răspuns (pentru Andersen2k18):

Inteleg ce spui, sunt de acord cu tine, dar nu spune ce stie si ce nu, spune ce ii place, si oricum ce spunem noi aici e doar orientativ. Nu te gandi ca stricam o generatie laughing))

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Tpufan123):

Sa faca ce ii place asta conteaza pana la urma

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se pare ca te-ar atrage o profesie tehnica si ti-ai dori sa fii "un fel de sef "( cum te exprimi tu!) Dar, pentru asta ai nevoie de cunostintele de matematica, fizica si chimie dobandite pe parcursul anilor de liceu!--- ori, niciuna din disciplinele enumerate nu apar printre preferatele tale! Fara ele nu poti sa fii inginer "sef"! Engleza si geografia, lasa-le pentru cultura ta generala!

| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Eu zic sa mergi spre profil de filologie (tu alegi, simplu sau intensiv, depinde cat de avansat esti). Daca iti place engleza si geografia clar este profilul potrivit.De acolo poti merge pe drept,jurnalism, politica, sa lucrezi la agentii de turism, profesor de engleza/geografie.Ei bine, pe profil sportiv nu ti-as recomanda doar daca vrei cu adevarat sa fii profesor de sport.Insa nu castigi asa mult ca mult ca si cel de engleza care ti se adauga si orele particulare pe care le poti da altora.Succes la examen

| DanielLazărPopa2018 a răspuns:

Salutare! Și eu trec pe clasa a 8-a. Am o propunere pentru tine. De ce nu devii IT-ist? Am auzit că se plătește bine. În plus, sâmbătă și duminică ai liber. Fundă?