| ArmmAndArmm a întrebat:

Salutare, TPU.
De curând am in cap de a pleca cu încă 2 prieteni in Germania, Dortmund, livrator la Amazon.
Oferă 2000e net și cazare gratuită, mie personal mi se pare ceva suspect, inclusiv cu cine am vorbit, se vede că e cioară, dar cu un caracter extrem de versatil și nu am încredere. ( Nu am nimic cu țiganii, și eu sunt 50/50). Exceptând aceste considerente, are cea mai bună ofertă, bineînțeles, găsite de noi.

A-și dori și eu o părere, eventual idei unde am putea să mergem ca șoferi ( Cat B ). Vă mulțumim!

Dăm fundiță!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi intai contractul, semneaza-l si apoi du-te acolo!

| Caro34 a răspuns:

Buna! Nu te baza pe nici un contract semnat acasa! Pe site-ul de la Amazon gasesti toate locurile de munca; tu iti poti alege singur job-ul si depui actele cerute si ei te contacteaza pentru interviu si stii sigur daca esti acceptat! Eu nu am incredere in firme care cer comisioane mari si nu fac nimic pentru oameni. Apoi ai grija cu limba; nemtilor le place sa stii sa vb. (engleza sau germana!). Mult noroc!

| IceRope a răspuns:

Salariul specificat este corect. Amazon plătește șoferii cu aproximativ 13 euro/oră. Dar, Amazon nu asigură cazare. Poate că intermediarul face rost de cazare, dar te va taxa.
Ceva nu se leagă. Roagă-l să îți arate un model de contract, pentru a te lămuri complet. Dacă nu vrea (și mai percepe și ceva comision) este garantat o țeapă. Poți încerca la DHL. Au salarii mai bune. Încearcă să discuți direct cu ei, printr-un e-mail, fiindcă anunțurile de la noi sunt pline de "afaceriști".

| ArmmAndArmm explică (pentru IceRope):

Da. știu că sunt mulți,, afaceriși ". Apreciez.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Dacă îți cere bani ca să te ducă acolo. e țeapă soto.

| ArmmAndArmm explică (pentru MihaiSpeedster):

Da. asta se știe de mult, e și logic, dar ms.