| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, eu unul vreau sa devin freelancer dar cineva mi-a explicat ca, deoarece nu se platesc anumite taxe la stat, nu se incheie un contract etc, e posibil si doamne fereste sa se intample evaziune fiscala, Va rog frumos sa imi explicati daca puteti, cei ce sunteti freelancer ce alte documente, asigurari presupune acest lucru, Pt a nu ma risca in nici un fel cu legea, si va mai rog sa imi explicati cu plata de la client la freelancer cum se parcurge totul legal vorbind, caci eu m-am interesat am inteles despre ce e vorba dar altcineva ma cam nedumerit acuma, Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Devino. Iti faci PFA si facturezi frumos sau declari veniturile. Sau nu faci nimic si incasezi in PayPal (de la clienti externi vorbesc), dupa care iti faci frumos o pensie privata/asigurare de sanatate ca sa fii linistit.

| Dante30 explică (pentru KodrutZ):

Salut, explica-mi si mie ca tocmai mi s-a spus, ca daca banii din din strainatate cum normal va fi si in cazul meu, statul roman nu are nici un drept de impozitare/taxe asupra lor, scuze ca nu pot explica/ detalia mai bine dar daca imi poti raspunde ti-as fi recunoscator.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dante30):

Ete nah, statul nu are drept de impozitare. Drept are... dar metodologia e praf. Exemplu - lucrezi ca freelancer, esti platit in PayPal, de acolo nu retragi absolut nici un leu, ci cumperi produse de pe Amazon/eBay pe care le revinzi. E gri treaba, nu e chiar neagra. Banii tai nu intra in tara...

| Dante30 explică (pentru KodrutZ):

Dar daca contul/cardul bancar in care vor veni banii e in euro, Gen ING card de tranzactii in euro, atunci mai trebuie sa mai ma declar PFA, sau sa platesc acele taxe?

| KodrutZ a răspuns (pentru Dante30):

Bineinteles.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci frumos un PFA dai factura pentru fiecare banut incasat iti platesti taxele la stat si dormi in liniste