| andrei2511 a întrebat:

Hei voi! Studentii de la medicina veterinara! Cum e in primul an? Sau in toti anii, ma rog. Imi place foarte mult ideea de a ma face doctor veterinar, chiar daca nici nu am intrat la liceu: probleme este ca trebuie sa imi schitez in minte ceva, ca sa vad daca dau la profil stiintele naturii. As vrea sa imi ziceti care e cea mai buna facultate din tara, daca se merita(adica de meritat stiu ca se merita mai ales cand vezi toate ghemotoacele alea de par care sunt sanatoase datorita tie), as vrea sa mai stiu cat de repede as putea sa-mi gasesc de munca dupa ce o termin si daca am posibilitatea de a pleca la munca in afara tarii. M-ar mai interesa sa aflu si cum e structurata perioada asta: adica auzisem ca sunt 4 ani facultate, si 2 de rezidentiat, adica in ferme sau in cabinete particulare. Mersi mult si sper ca imi veti raspunde cat mai detaliat.

4 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Toate facultatile de medicina au ca durata 6 ani pentru studiile de medicina (dentara, generala sau veterinara). pentru admitere depinde mult de centru, dar in general biologia de clasa a 11a si chimia organica.

| Bobbb a răspuns:

Poti incerca un profil de filologie (bilingv). Ca sa poti sa te angajezi in strainatate, invata bine 2 limbi. Ai destul timp, 4 ani de liceu, in care poti sa inveti engleza + franceza sau germana. In ceea ce priveste medicina veterinara, cred ca cea mai buna este la Bucuresti, daca esti foarte pasionat poti sa inveti si de unul singur despre anumite animale in timpul liceului si "impusti 2 iepuri dintr-o lovitura". Nu te stresezi cu bacul si ai timp sa inveti pentru admitere! La stiintele naturii o sa faci doar un an zoologie din cate stiu eu, in rest fizica si chimie!

| daniela1997 a răspuns:

Buna, am si eu in planuri sa invat de medic veterinar si in legatura cu cea mai buna facultate din tara uite un site care te va ajuta http://www.studentie.ro/......ia-id88257
Medicul veterinar in alte tari e foarte apreciat si are un salariu destul de mare. Daca iti trebuie cum e structurata perioada intra pe site-ul la vreo facultate care ai ales din lista care tiam trimis-o si intra pe site-ul oficial. FUNDA?

| andreiyutz a răspuns:

Ne-a dat sa facem o injectie intr-un san la vaca. si in penis la caine. si in fund la pisica (int primul an) in al doilea te pune sa sugi...