| AndreiGabi a întrebat:

Pana de idei in privinta alegerii facultatii.Am nevoie de cateva sfaturi. Nu am foarte mari ambitii pentru a urma ce imi place dar...
Sunt la profil economic,fizica si chimia imi sunt straine,nici la capitolul limbi straine nu stau foarte bine. Destul de pregatit la momentul actual sunt doar la materiile de bac,adica geografie,matematica si romana, de aceea intampin anumite dificultati cu anumite admiteri. Am nevoie de cateva idei, o mica lista care s-ar potrivi detaliilor. Zona...Ploiesti,Bucuresti,Brasov,Sibiu,sau...
Multumesc pentru orice idee! Funda...

7 răspunsuri:
| Own3r a răspuns:

De ce nu faci o post liceeala si dupa 3 ani pleci linistita din tara.

| AndreiGabi explică (pentru Own3r):

Aceeaşi scuza pentru intarziere...
Ok, postliceala, am posibilitate de plecare afara. Gandirea mea este in felul urmator : strainatatea ar fi o optiune, dar in plan secundar; am o sansa si vreau sa incerc ceva, nu sa-mi setez planurile direct pe fugit afara.
Totusi, la ideea ta am ajuns si eu intr-o zi dar...ce postliceala? Ce se cauta afara, pe ce sa ma axez?

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Fix in aceeasi situatie sunt si eu..eu ma gandeam sa dau la economia turismului, comertului si serviciilor..nu prea ma incanta.dar altceva nu stiu ce as putea face.

| AndreiGabi explică (pentru InfinityIsTheLimit):

Raspund cam tarziu, sper ca inca activezi pe aici. Bacalaureatul nu prea mi-a mai pemis sa stau pe TPU.
In cadrul carei facultati? Hyperion?
Bun, pe langa asta, "turism, comert, servicii", ok, stiu ce inseamna dar iesi cu o baza in ceva sau? Daca da, in ce? happy

| AllisonStevens a răspuns:

Pai fiind la liceu cu profil economic, cred ca cel mai bine ar fi sa dai la ase. ti-as recomanda finante banci si burse de valori, contabilitate, administrarea afacerilor.Ai mai putea opta pentru facultatile de mate si geografie din cadrul Universitatii Bucuresti..Multa baftabig grin

| AndreiGabi explică (pentru AllisonStevens):

ASE-ul a introdus in admiterea pe 2013 o proba scrisa la economie. Eu, la bac, mi-am ales geografie, pentru ca am avut ambitia sa iau bac-ul fara pregatiri, iar economia mi se parea putin mai dificila. In momentul de fata nu stiu aproape deloc economie, asa ca am exclus ASE-ul. Matematica si geografie...inca mai am nevoie de pareri.

| InfinityIsTheLimit a răspuns (pentru AndreiGabi):

Pana la urma ce ai ales? Eu nu am ales nimic..am zis sa stau anul asta sa lucrez si la anul dau la balneofiziokinetoterapie sau asistenta medicala sa vad, oricum examenul e acelasi.