| filipcrobert a întrebat:

Recent, am obţinut posibilitatea unui loc de muncă, într-un pub/club, ca barman. Ori mai corect, am observat angajările şi doream să aplic, deoarece într-un fel, nevoia mă obligă, dar mi-ar fi şi foarte drag, fiind unul dintre locurile mele preferate. Totuşi, problema este că, ar fi primul meu loc de muncă. şi în continuare, că am 16 ani.
După cunoştiinţele proprii, ştiu că se poate angaja de la vârsta aceasta dar, m-am gândit ca nu cumva să fie în domenii specifice. Iar aceasta ar fi prima întrebare.
Şi în continuare, nu vreau să îmi fac visele înainte să adorm dar, aş vrea să ştiu cum a fost prima dată, pentru voi. Eu mi-am pus în primul rând problema programului şcolar, cu care totuşi m-aş încadra (termin respectiv la 14.30 şcoala iar, la 16.30 ar trebui să fac schimbul) dar. mă tem să nu fiu prea obosit după. Şi mai departe, ştiu că poate suna puţin stupid dar, mă gândesc ca nu cumva să îmi creeze probleme şi faptul că voi pierde tot timpul liber. Sigur. nu ar trebui să vă întreb pe voi dacă, mi-aş putea asuma o astfel de responsabilitate, dar întreb cum aţi proceda voi în astfel de situaţie. Nu vreau să iau iniţiativa dar după să fiu nevoit să renunţ, complicând situaţia personalului. Chit că e un loc moderat, chiar mic. Şi în continuare, ce ar trebui să aduc ca documente? Cum ar trebui să mă adresez/introduc pentru a pune întrebarea? Aveţi ceva ponturi?

Vă mulţumesc anticipat tuturor, fundă celui mai complex răspuns. Accept şi vorbe în plus, faţă de răspunsurile întrebărilor pe care le-am pus. big grin

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca nu stii cum se lucreaza intr-un local.Indiferent ce ai lucra acolo.De obicei se lucreaza o zi cu o zi.Program destul de lung.Vei sta prost cu timpul liber.Si nu ai nici calificare pentru asa ceva, darmite varsta. Poate daca ai noroc ca spalator de vase.Dar si acolo concurenta este mare.Asa ca mai bine termina-ti scoala, fă si o facultate si apoi cauta-ti ceva platit bine si fara prea multe batai de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este un bar/club serios iți vor cere CV, tu având doar 16 ani nu ai studiile necesare trebuie sa ai cred ca bacul luat măcar iar daca nu iți cer nimic de genu asta sa ai grija ca s-ar putea sa lucri cu persoane dubioase.Parerea mea este sa mai aștepți pana dupa terminarea liceului ca ai destul timp de vise poate mai mari decât acesta, distreaza-te si bucură-te ca nu ai nicio grija deocamdată happy

| PeFuga a răspuns:

Daca esti fortat de situatia financiara a familie sa lucrezi la varsta asta, poti incerca sa vezi cum e. Numai ca orice faci nu renunta la scoala! Nu-ti fa griji ca ii incurci pe cei de acolo daca vrei sa pleci ca nu faci fata. Daca semnezi contract pe o perioada nedeterminata, nu te obliga nimeni sa ramai pana iesi la pensie acolo.

In ceea ce priveste actele necesare, mergi si intreaba-i pe cei de la localul respectiv exact ce au nevoie si asigura-te ca iti vor face un contract inregistrat legal la autoritatile competente. Nu accepta sa lucrezi la negru pentru ca daca vine vreun control ai incurcat borcanele si nu ai nevoie de asa ceva la 16 ani...