| nimeninn a întrebat:

Salutare TPU. Sunt clasa a 12-a si ma gandesc sa fac ASE-ul la contabilitate. As vrea sa stiu daca este o meserie care merita? Cat se castiga? Ce beneficii imi aduce? Multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric DA! Contabilitatea este o meserie unde vei avea intotdeauna loc de munca, pentru ca fara ea nu ar exista economie, firme si corporatii samd.
Depinzand unde lucrezi si pe ce pozitie esti, intre 3000 lei pe luna si 10.000 daca esti patronul unei firme de contabilitate.
In strainatate poti castiga intre $2000/luna si $8.000 sau chiar mai mult, daca ajungi Cief Financial Officer intr-o corporatie.

| Yuoia a răspuns:

Daca te vei pricepe, daca vei face meseria corect, merita. Se castiga dupa cat muncesti.

| Strwberrs a răspuns:

Daca stii ce faci, o sa poti. De castigat...se analizeaza dupa cat de bine muncesti si te descurci

| meli120 a răspuns:

Concurenta e mare.
Depinde ce plus valoare aduci pe piata muncii.
Facultatea singura nu iti garanteaza nimic, iti trebuie alte certificari pe langa asta, limbi straine si cursuri.
In timpul facultatii trebuie sa aplici pentru intership-uri.
Daca mergi doar la facultate si o sa fi un student mediocru, fara sa faci nimic din astea ai toate șansele sa ai 3000-4000 lei net si sa ai emotii marii ca nu iti pastrezi job-ul pentru mult timp.