| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, vin și eu cu o întrebare, are cineva idee cum pot deveni un Cabanier dar nu la ceva pensiune ci la o cabană izolată din munții României, asta ar fi o meserie de vis pentru mine și dacă știe cineva ce fel de cunoștințe trebuie să am și cum pot să devin unul. Vă mulțumesc și o zi bună!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pas 1 cumperi cabana.
Pas 2 devii cabanier

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ai calificare de administrator pensiune turistica.

| Eireann a răspuns:

Singura varianta care imi vine in minte este daca gasesti de munca la o statie meteo din munti ca altfel nu vrea numeni sa te plateasca ca sa stai de capul tau izolat intr-o cabana - nici macar daca esti padurar. Cauta statii meteo din munti, probabil cer studii de meteorologie, nu stiu sigur.

| katin a răspuns (pentru Eireann):

Aia e alta mancare de peste. Sa fii meteorolog trebuie sa ai facultatea in specializarea meteorologie.

| Eireann a răspuns (pentru katin):

Pai asta ziceam si eu, ca trebuie studii. Dar stii tu o varianta sa stea in creierul muntilor de unul singur si sa fie si platit pentru asta?

| katin a răspuns (pentru Eireann):

El nici nu stie ce vrea. Sa fie sau sa nu fie platit.
El vrea sa fie izolat. Or' a fi cabanier, meteorolog sau alta munca platita, deja este intr-o comunitate.

| katin a răspuns:

"Cabanier dar nu la ceva pensiune ci la o cabană izolată din munții României"
De fapt ce vrei?
Cabanierul respunde de o cabana cu regim de pensiune. Turisti, cazare, restaurant, angajati in subordine, etc. Ai nevoie de cunostinte de turism, economie, administratie, etc, etc.
Sa stai izolat intr-o cabana, stai in cocioaba ta fara sa fii cabanier.
Iti cumperi sau iti construiesti o cabana.