| KenJi a întrebat:

Salutare tuturor. Anul acesta trec pe a 8a si am decis sa ma apuc de invatat matematica si informatica deoarece vreau sa dau la liceu la mate-info si apoi la facultate la cibernetica. Din nefericire pentru mine profesoara de info e gravida si cica 2 ani numai vine prin scoala.De unde as putea sa invat informatica 5-8? Ma refer la Pascal.Programu ala nenorocit care e inteles de foarte putini. Va rog frumos ajutati-ma! Dau FUNDA si VOT. Vreau sa fie mai detaliat sa inteleg cat mai bine sau daca cineva a urmat studiile astea sa-mi dea un PM

Merci mult

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Mergi la librarie si ia-ti o carte de info speciala pentru fiecare an din 5-8(daca se face info in gimnaziu ca ma cam indoiesc), oricum stai linistit ca in a9-a o sa te ia profii de la 0.Mai bine interesaza-te la liceul la care vrei tu sa dai ce fel de info se face pentru ca unele merg pe programul Pascal si altele pe c++, apoi iti iei o carte de a9-a si sa incepi sa inveti.Nu este niciun program nenorocit inteles de foarte putinihee hee, e chiar foarte usor daca iti insusesti notiunile de baza, eu nu am avut niciodata mai putin de 10 la info.
In ceea ce priveste matematica, iti trebuie o carte de a9-a(pentru ca mate de liceu difera de cea din generala)--obligatoriu M1 si niste culegeri--ti le recomand pe cele de Marius Burtea si Georgeta Burtea.

Daca mai vrei detalii, da-mi un mesaj si te pot ajuta...sunt clasa a12-a la mate info(fac limbaj c++)

| AlexX a răspuns:

Mai bine te-ai apuca sa inveti unu din aceste limbaje orientat pe obiecte C, C++, C# sau Java o sa-ti fie mult mai mult de folos, iar Pascalul o sa-l intelegi mai bine doar difera sintaxa. Bafta

| JLO a răspuns:

Buna...eu sunt a 11 la mate-info,ce`i drept, ii complicata informatica mai ales daca profesorul e prost si nu stie sa explice, Eu in clasa a 9`a am avut pe una care toata ora statea pe mess si vb cu toti libidinosii si nu ne explica deloc, plus ca la teste luam toti note mici. dintr`a 10 a venit un prof fff bun...cam sever dar bun, de treaba daca inveti si el ne explica foarte bine.La informatica faci probleme.de exemplul o problema simpluta este "cate cifre are nr 306?" sau "scrie cel mai mare nr din sir".Eu iti urez mult succes!