| DevilZoneX3 a întrebat:

Salutare tuturor. De nu mult timp ma tot bate un gand ca dupa liceu sa urmez academia de politie. Ar putea sa imi spuna cineva exact ce ramuri am acolo, cat de grea este admiterea. Si pentru a ajunge la SRI, este nevoie de academia de politie sau altceva. Si nu am inteles exact cum este cu scoala de ofiteri, sub-ofiteri. Multumesc mult! Promit funda big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ramuri Academia de Poliție:
- Facultatea de Poliție
- Facultatea de Pompieri
- Facultatea de Arhivistică
- Facultatea de Științe Juridice și Administrative
- Facultatea Poliție de Frontieră
- Facultatea de Jandarmi.
Admiterea nu e ușoară și e concurența mare, dar dacă înveți poți să iei, dacă nu din primul an, poți încerca și la anul ș.a.m.d.

Pentru ofițer SRI trebuie să urmezi ANIMV (Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul").

La Poliție nu mai e școală de ofițeri (ci doar academie de Poliție) și nici de subofițeri, ci Școala de Agenți de Poliție (sunt mai multe în țară) pentru că acum sunt civili, nu militari (ofițeri, subofițeri). Doar la jandarmi și la pompieri mai există școală de subofițeri (pentru că ei sunt militari), iar pentru ofițeri, jandarmii și pompierii au secții în cadrul Academiei de Poliție.

| Kogaion a răspuns:

In cadrul facultatii de politie sunt mai multe ramuri gen cea de politie, jandarmerie, arhivistica, politia de frontiera, etc. Cu aceasta facultate plus viitoarele mastere etc, poti ajunge si la cele mai mari functii(bine aici depinde si ce relatii ailaughing) ). Admiterea stiu ca dai la istorie, romana si fizic(vei alerga nu stiu cati metri si trebuie sa scoti un anumit timp). Pentru SRI e buna si aceasta facultate, dar de obicei se cauta cele de informatica, drept, etc.