| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor! Ma gandesc foarte serios s-o sterg la munca pe-afara,,,(destinatia nu conteaza daca e o tara civilizata in care pot duce un trai decent). Am incercat multe variante, dar nici una nu mi-a inspirat suficienta incredere. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, o idee, ceva,,,,, orice,,,(poate stiti un prieten care are un prieten care a auzit "ceva" de la cineva - spuneti-mi si mie big grin). Daca are cineva o "reteta" care merge in astfel de cazuri, va rog!
nu ma luati cu " nu te asteapta la caini cu colaci in coada" si alte romanisme din astea,,,,
Mersi mult,
Teo.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Totul e bine daca ai pe cineva sa te recomande, sa ai macar o vreme unde locui fara sa platesti chirie (ruda, prieten ). Ar trebui sa ai un minim de cunostinte despre limba vorbita acolo. Si inca ceva, sa fi harnic si sa poti duce multe. Succes!

| Leea1234 a răspuns:

Eu sunt cu familia (sotul si copilul) de vreo 3 ani in Spania, si sa stii ca sunt multumita de viata pe care o duc aici!
atata timp cat esti educat, corect si respecti legea nu are nimeni nimic cu tine!
problema este ca acum, este cam greu sa gasesti un loc de munca, mai ales daca esti barbat, bine ar fi sa ai pe cineva care sa te ajute un pic, macar pana te "aranjezi"tu cat de cat!
sa vii asa, fara siguanta unui loc de munca... e riscant!(parerea mea)e pierdere de timp si mai ales de bani!
succes!

| spy2o a răspuns:

Ti-as recomanda franta sau germania, 2 tari civilizate si bine dezvoltate financiar.

| mariobros a răspuns:

Am un prieten plecat in Anglia, inginer zootehnist la o ferma cu vaci cu lapte, si mi-a gasit de munca la o ferma de vegetale, incepand cu 21 aprilie, cu contract, aveau nevoie de vreo 12 persoane la momentul cand vorbeam eu cu el (acu 2 saptamana), contract pe 3 luni. In Londra e jale, mai ales in perioada asta a anului, domeniul constructii este la pamant, acolo se castiga bine da cand cu criza... Daca esti interesat dai pe privat.