| CristiV96 a întrebat:

Salutare tuturor, știți cumva despre bolile astea cu transmitere sexuala, mi-a spus cineva că ar fi destul doar analizele de sânge pentru depistarea unei boli de genul, acum eu vă cer părerea vouă știu că sunt o grămadă și la rezultatele de laborator, apare negativ la sida, sifilis, doar, știți cumva daca e adevărat sau e necesar să fac și teste suplimentare separat? Îmi cer scuze că nu am acordat funda niciunuia dintre voi, dar cumva îmi este jena sa acord doar unuia dintre voi, daca as putea as acorda tuturor cu răspunsuri utile ????

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testele de sange pentru boli cu transmitere sexuala nu se extrag din testele generale de sangesi nu apar in testele generale de sange, dar se fac separat, numai cerute si platite de pacient.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In prima faza testele de sange sunt suficiente.

| ioana748 a răspuns:

Da, sunt de ajuns doar analizele de sânge.
Poți avea încredere în acel rezultat.

| Eireann a răspuns:

Pentru infectia cu HIV - nu e tot una cu SIDA- se pot face teste de sange dar rezultatele sunt concludente doar la 6 luni de la data expunerii. Pentru sifilis este un test VDRL de sange care poate sa depisteze anticorpii specifici.
Din teste de sange se poate detecta hiv, sifilis, hepatita B, hepatita C si herpesul genital. Pentru chlamydia sau gonorre e nevoie de test din secretie.