| Bern_Berni_1989 a întrebat:

Salutare tuturor!

Urmează să lucrez în Germania, pe lângă Frankfurt am Main. Patronul îmi asigură școlarizarea (pentru. echivalarea studiilor), cazarea + un job part-time (atât e posibil pentru moment) îmi dă 1000 € brut. Ulterior, odată cu angajarea, ar urma să îi returnez eșalonat banii. Ce opinii aveți față de această situație? Vă mulțumesc, cu respect!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este o oportunitate foarte buna--- doar ca, trebuie sa ai la mana un document, semnat de ambele parti, care sa precizeze cu exactitate suma totala ce urmeaza a fi returnata si modul de esalonare.

| Bern_Berni_1989 explică (pentru alessia5158):

Am înțeles și îți mulțumesc pentru sfat! Alles Gute!

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cu 1000 brut vei rămâne în mână cu circa 700-750 euro. După ce vei învăța limba îți sugerez sa pleci de la acel patron și să găsești contract vollzeit adică full-time și cu un salariu unde îți poți plăti tu singur chiria și restul, ieși mai în câștig așa. Primăria dă locuințe destul de ieftin, te poți interesa direct de la ei. Dacă ai un venit mai mic de 1600 euro, cât și JobCenter îți poate plati chiria și nu îți ia nimeni din salariu atunci așa cum vei fi acum la acest patron.
Succes!