| Vreausafiusudor a întrebat:

Salutare! Un pompier de la descarcerari are voie sa participe la stingerea incendiilor si invers?

4 răspunsuri:
| Marius22222222222 a răspuns:

Bineînțeles

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Descarcerarea este doar un alt job al pompierului, pompierul avand obligatia sa stinga focul DAR si sa debaraseze obstacolele care au prin omul, eliberandu-l si salvandu-l.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Un civil care dă la școala de pompieri, învață prima dată să fie pompier! Să stingă incendii, salvare persoane, animale, bunuri.
Ulterior încadrării sale sau în cadrul școlii va face cursuri de formare profesională în folosirea echipamentelor necesare pentru descarcerare, SMURD și alte activități specifice.