| FoxyM a întrebat:

Salutare! Urmează să dau un examen scris pentru un post, pentru care participă 39 de persoane(inclusiv eu).
Mă puteți ajuta cu un calcul în ceea ce privește șansa mea de a lua acel post?

*sper că am pus întrebarea la categoria potrivită.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sanse destul de mici dar există.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper ca nu e la mate examenu.

Ai o sansa de 2.56%

| FoxyM explică (pentru suntserios):

Nu,nu este la mate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă fac calculul iese șansă mică datorită numărului de participanți. Astfel rezultatul te poate descuraja. Dar nu toți sunt bine pregătiți pentru examen. Astfel șansa ta este mult mai mare.

| mihai69 a răspuns:

Cam 20 aproape sigur nu întrunesc cerințele pentru acel post, deci în termeni reali, tu te lupți doar cu restul. Dacă ești sigură pe tine și ești bine pregătită, șansele sunt relativ bune.

| johnnny123 a răspuns:

Sper că nu este un examen de matematică...

| raMLesS a răspuns:

Pai 1/39 * 100 ca sa-ti dea procentajul la % ce sansa ai sa iei, iar rezultatul e 2. 5641025641% laughing
Dar tinand cont ca nu toti suntem la fel de capabili si la acelasi nivel, daca te duce putin capul sansa ta e mult mai mare de reusita, daca stii sa vorbesti cum trebuie si sa convingi omul (in cazul tau in scris), ai sansa de 100% chiar daca acolo sunt 50 de oameni.

| carevaescu a răspuns:

Aprox 2.5%

Răspuns utilizator avertizat
| 1234568807 a răspuns:

O intrebare mai stupida ca asta rar vad, pai daca sunt 39 de oameni pe un singur post e clar ca sansele tale sunt de la mici spre neexistente

| FoxyM explică (pentru 1234568807):

Stupid este răspunsul tău.
Dacă nu te interesează să ajuți un om cu un răspuns potrivit, atunci nu mai comenta aiurea...

| 1234568807 a răspuns (pentru FoxyM):

Eu nu inteleg ce raspuns potrivit ai vrea la intrebarea asta, nu stie nimeni despre ce e vorba si care sunt sansele tale din restul 38 de oameni sa fi tu cea aleasa, e ca si cum a-si intreba eu care sunt sansele sa castig la lotto, ce raspuns mi-ai da?

| FoxyM explică (pentru 1234568807):

Am specificat că este un examen scris pentru un post.
Nu pentru M.A.I, I.S.U etc. iar dacă ar fi ca cei 38 și eu să învățăm bibliografia din care ne poate da subiectele, care sunt șansele ca eu să iau acel examen și restul nu?
Este o întrebare mai mult pentru curiozitatea mea și să îmi poată da puțin curaj, mai ales în cazul în care poate mulți vin nepregătiți.