| Doberman999 a întrebat:

Salutare! Vă cer și eu o părere, momentan lucrez ca stivuitorist la o fabrică pe 47 milioane, uneori sar lejer de 50. Între timp am luat și categoriile C+E, dar nu și atestatele. Acum stau într-o "cumpănă" să mă apuc de atestate sau sa rămân aici, menționez ca lucrez doar fix 8 ore pe zi. Ideea este ca am auzit ca nu este asa lapte și miere "pe tir". Voi ce ați face, ați rămâne pe un salariu de 5000 pentru 8 ore pe zi sau pe tir, având 25 de ani?

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Gandeste-te ca nu iesi la pensie din meseria de motostivuitorist, decat foarte greu. Si din pacate, iti trebuie relatii oameni ca sa ai un loc de munca bun, si platit bine. Pe cand, ca si sofer de camion, la orice ora din zi si din noapte, gasesti de munca.Eu acum am terminat scoala de soferi profesionisti, am luat toate gradele(in afara de motocicleta) cu o investitie de 8500 RON, urmeaza traseu la atestat, apoi dau si atestatu de persoane si am terminat balciu. Depinde ce te intereseaza pe tine, sa ai locu asigurat de munca, ori aici ori dincolo, ori sa mergi la ghici.Chiar daca aleg sa dorm in camion, ori aleg sa lucrez pe autobuz pe un salariu mai mic. Stiu un lucru, mie permisu din buzunar nu mi-l ia nimeni, stiu sigur ca ma pot angaja oriunde, e lipsa de soferi profesionisti masiva, si la orice usa as bate, e nevoie de un sofer, ori de camion, ori de autobuz, am de ales.Eu am ales, bunicu meu fiind toata viata lui sofer profesionist, mi-a explicat ca, pune o paine pe masa, si iti raman bani sa iti faci poftele. Daca vrei sa vorbim, lasa-mi mesaj in privat cu Facebook-u tau si discutam pe tema asta

| Doberman999 explică (pentru Liviu):

Am înțeles ce spui, mulțumesc

| Dragobeta a răspuns:

Un inginer dintr-un mare combinat mi-a spus ca nu ia banii astia.
Acum, ca m-a mintit sau nu, el stie.
Dar de ce ai vrea sa fii mereu pe drumuri, sa dormi in cabina, pentru cat mai mult? Ai program fix, ai salar bun. Gandeste-te bine inainte de a schimba ceva. Poate merita, poate nu. Ai familie?

| Doberman999 explică (pentru Dragobeta):

Nu am familie, tocmai de asta am și dat de categoriile alea două

| Baddboy a răspuns:

Nu vreau sa te trag in jos, daca nu tie greu si ai timp si de tine, timp liber, eu sunt de parere ca e foarte bine.
Sincer inca nu am ajuns sa castig bani tai intr-o luna ))
Categoric pe tir is bani multi dar este mult mai greu ...dormi la comanda, nu cand vrei.

| Doberman999 explică (pentru Baddboy):

De ce ți se pare ca 5000 sunt mulți bani? Eu din contra, când ii aud pe alții că, câștigă 10000 pe lună, pare ca eu câștig 5 bani

| Baddboy a răspuns (pentru Doberman999):

Nu sunt atat de multi, dar daca esti baiat descurcaret, fara pacanele, bauturi, tigari, te vei descurca foarte bine.
Nu multi castiga bani tai fi sigur de asta.
Sunt pompieri care castiga atat si stau toata ziua, dar cand au de lucru baga cat pentru 3 zile, te asigur, cunosc persoane.
Daca esti stricator nu iti vor ajungi nici 10.000 lei.