| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare, voi aveți încredere în pastile sau toate sunt doar de vrăjeală? Am incercat sa fiu angajat la Call Center, am lucrat 2 zile și este foarte greu că de exemplu sa trebuie sa conving persoanele să ia medicamente și nu medicamente ieftine de alea scumpe, adică sunt cu pachete prima data trebuie sa îi convingă să ia 6 pachete la 700 și ceva Ron și de 4 pachete de 600 și ceva lei și apoi cu oferte la 600 și ceva on 6 pachete și 500 și ceva 4 pachete. Mulți clienți insistă că vor doar o cutie și trebuie să insist sa ii conving și dacă nu reușeam trebuia să conving sa ia până la o cutie sau două! Si spun toți clienții că este prea scump! Voi ați cumpăra pastile la 600-700 lei? Eu sincer nu!

23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, noi majoritatea celor care nu suntem spalati pe creier cum sunt adeptii teoriei conspiratiei, adica cei care cred ca vaccinurile contin cipuri! noi ceilalti credem in medicamente dar in cele cunoscute ca fac treaba, nu credem in toate prostiile vandute prin teleshopping sau reclame mincinoase!
Poate de asta nici nu merge sa vinzi prin telefon medicamente, pe langa asta cine va cumpara cu 700 de lei niste suplimente despre care nu a auzit?
Daca viata mea ar depinde de asta as da si 10.000 de lei pe un medicament, dar un medicament care face ce trebuie.
Practic sanatatea nu are pret, insa medicamentele si suplimentele vandute cu reclama (mincinoasa de cele mai multe ori), nu merita nici 1 leu!

| BobTheCat a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt total de acord cu tine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

As cumpara daca mi ar recomanda medicul si ar fi absolut necesare.

in niciun caz nu as cumpara ca ma suna cineva la telefon

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai eu primeam apeluri nu dădeam

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai lucrat la o firma care dadea teapa.
Medicamentele bune isi fac reclama singure si se vand usor. Ceea ce faceai tu era tehnica "scam", vindeai probabil niste suplimente absolut banale si ieftine, cu un adaos spre 1000%.
Nu stiu cum stam cu legislatia in zona asta a suplimentelor fantoma, dar cred ca sansele de a avea dosar penal dupa o "afacere" din asta sunt foarte mari.

| nyoentox2002 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Medicamentele se numesc Tonerin uromexil forte și alte medicamente

| dullcat a răspuns:

Ce ai descris aici e vrajeala si atat, nu-i de mirare ca oamenii nu vor sa cumpere.laughing Cine are nevoie cumpara din farmacii, nu de la tv sau de la baiatul care i-a dat un telefon random.Imi pare rau, eu sper sa moara strategiile astea de a prosti lumea pentru ca si matusa mea este una din victime.

| BobTheCat a răspuns (pentru dullcat):

Exact. Sincer, ma mir ca astfel de afaceri sunt legale.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Gen eu trebuia să zic că nu o sa mai fie nevoit să mai cheltuiască bani pe alte medicamente, că alea de la farmacii au reacții adverse și astea pe care le vindem noi că sunt naturiste și nu afectează organismul

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mna, poate gasesti totusi altceva care este util pentru societate, ca de tepe chiar nu este nevoie.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Gen medicamente :Uromexil, Tonerin cam astea pastile de potență, de diabet etc! Eu caut numai job de acasă să fie, nu fabrici nu Lidl, Kaufland care se plătesc prost cu 2000 lei, la jobul asta se acorda între 1, 5 dolari si 2 dolari,+bani pe fiecare comandă în funcție de valoare, de exemplu daca vindeam o comanda scumpă aveam 3 dolari, și dacă făceam 3 comenzi de 3 dolari pe oră avea instant 12 dolari pe o singura ora cu tot cu venitul de bază! Și la alea mai mic se acord 80 centi, 1, 20 dolari în funcție de valoarea produselor pe care le vinzi

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si ti se pare ca merita? Faci cum stii.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Dar e cam greu că trebuie să țin minte o grămadă de informatii

| Guru007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Am auzit multe recenzii bune despre eficacitatea Tonerin

| johnnny123 a răspuns:

Am încredere în medicamentele adevărate recomandate de medici adevărați. Nu în oameni care mă sună la întâmplare să-mi vândă niște pastile-minune.

Problema este că tu încerci să vinzi niște "medicamente" scumpe care în cel mai bun caz nu fac nimic, iar în cel mai rău caz îți distrug organismul. Cine vrei să dea 700 de lei pe așa ceva?

Tu lucrezi pentru niște șarlatani.

| ReddY25 a răspuns:

Da,bineînțeles

| mastadont a răspuns:

Eu nu am încredere în general în suplimentele astea alimentare, mi se par o metodă nouă de a prosti lumea, atât. Am încercat multe la insistențele familiei, dorind să-mi tratez insomnia, dar nu au funcționat, luam și câte 3 o dată să văd dacă chiar au vreun efect dar ce crezi, nimic.
După cum le spune și numele, sunt doar suplimente, care în cel mai bun caz îți aduc un aport de vitamine și minerale de care poate că ai nevoie, dar în rest sunt inutile și funcționează pe baza efectului placebo nici decum pe baza științei.
Părerea mea e că ar trebui regulată strict piața asta a așaziselor medicamente naturiste că mulți își iau țepe iar legile la noi sunt extrem de permisibile cu aceste tâmpenii de suplimente, eu le-aș interzice total că și așa nu aduc nimic bun societății ba chiar prostesc lumea, știu persoane care iau câte 5 suplimente alimentare pe zi de zici că-s droguri nu alta doar în speranța că vor avea o viață mai lungă și mai sănătoasă îmbogățind toate firmele astea fantomă care au sărit ca rechinii când au văzut că e loc de profit uriaș și vând în prostie.
Ba se mai recomandă și drept farmacii, mă sunase nu de mult o tipă cică de la nu știu ce farmacie că am câștigat un voucher de vreo 600 de lei, că au mâine ceva eveniment de inaugurare sau așa ceva și dacă doresc să particip, crezând că e ceva serios și au medicamente adevărate am zis să zic da dar ce crezi, după ce m-am interesat am aflat că era un magazin strict cu produse naturiste nici decum o farmacie cum ziceau ei. A doua zi, m-au tot sunat de câteva ori și mi-au trimis mesaje întrebându-mă că unde sunt, cât mai am până ajung, voucherul dumneavoastră vă așteaptă etc, până i-am sunat înapoi și i-am dat dracului cu magazinul lor de pastile cu zahăr și le-am blocat numărul.

| TheGentleman a răspuns:

Salut! Pastilele pe care le vezi la televizor și pe care le vindeți prin call-center nu sunt medicamente, ci suplimente alimentare. În funcție de persoană, ele nu pot avea efect, sau pot agrava anumite condiții medicale preexistente.

Cele pe care ți le prescrie medicul cu rețetă, acelea sunt medicamente și au efect real.

Este ilegal să vinzi medicamente fără rețetă și fără a fi specialist sau farmaciști.

| BobTheCat a răspuns:

Pai, depinde. Daca este credibila si recomandata de medic (logic), atunci da. Daca este nu stiu ce medicament "minune", care iti ofera tinerete fara batranete si viata fara de moarte (sau promite lucruri deplasate), atunci clar nu. E important sa te asiguri ca producatorii sunt de incredere (nu vreo firma fantoma) si ca respectivele medicamente sunt in regula inainte de a le lua.
Sincer, nici eu nu as achizitiona astfel de pastile (doar in cazul in care am nevoie urgent si asta doar la sfatul doctorului).

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Am incredere in cele de la farmacie, recomandate de medic, nu in oameni care suna si te prostesc. Nu as da 700 lei niciodata, metoda de promovare arata din start ca e ceva in neregula cu ele, probabil contin doar zahar.

| nyoentox2002 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Cică sunt medicamente pe baza naturista

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Adica egale cu zero.