| Kreisegger a întrebat:

Salutaree TPU!
Vreau sa devin bogat(milionar, miliardar) faimos, si stiu ca o sa ma faceti in toate felurile, si ca o sa spuneti ca sunt prost, tampit etc. Eu vorbesc serios si sunt dispus sa fac orice(NORMAL SI LEGAL) sa ating aceasta "teapta", stiu ca trebuie sa invat ca sa ajung asa ceva DOAR ca nu am vointa si sunt lenes, cum sa fac sa nu mai fiu.

Vreau raspunsuri serioase.

P:S: Aceasta intrebare este serioasa, tratatio ca atare.
Dau Fundă, desii daca mi-ati spune si ar functiona v-ati face si voi milionari, eu vreau doar niste sfaturi sa scap de lene si sa am vointa (PACAT CA NU ESTE DE CUMPARAT)

Răspuns Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ca orice altceva in viata, persistenta maxima este absolut necesara.

Precum in expresia: si cel mai lung drum incepe cu primul pas... la fel si tu. Fa-ti un plan si apuca-te sa il executi.

Cu cat mai clar este planul, cu atat mai rapid va fi rezultatul. Planul din pacate nu ti-l poate da nimeni, deoarece sunt chestii care tin de tine ca persoana (ce iti place sa faci? La ce anume te simti bun? Si multe altele de tipul acesta.

O alta chestie care ar trebui sa o faci, este sa intelegi ca sunt mai multe poteci ce ajung in varful muntelui. Unele se vor intersecta, alteori viata te va obliga sa schimbi poteca, etc. Asa ca o atitudine deschisa dar concebtrata pe rezultat ar fi cea mai potrivita.

Pe de alta parte poti sa ajungi acolo in mod destept (ceva nou, ceva prezentat altfel, etc) sau prin munca grea: mancat biscuiti cu mustar si invatat si ajuns. Eu te-as sfatui ca in momentul in care alegi calea sa ieo in calcul ca, daca vei avea o meserie, mai mult de 16 ore nu vei putea aloca din viata ta. Si... si asa e mult.

Ai nevoie de ceva ce se poate scala. Ca sa iasa mai repede.

Exista si meserii pe care, odata avute, devin foarte bune pentru asta. Notarii ar fi un exemplu. Dar e greu sa intrii in tagma lor. Numar limitat, pile, etc.

Si poate cel mai important sfat ar fi: in viata, banii nu sunt totul. Acum nu ma intelegi, dar vei intelege mai tarziu. Ia-o ca pe o zicala al carei sens ti se va releva peste ani.

Dorinta de a fi milonar/miliardar etc se poate face si prin alte metode, gen sa te casatoresti cu una deja rezolvata.

De fapt ai atatea posibilitati de a ajunge milionar. Depinde de tine sa ai planul si sa le urmezi... sau nu.

16 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Videochat!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Nu te va invata nimeni cum sa faci atatia bani ar incerca ei. Dar daca te va ajuta cineva cu sfaturi si vei reusi in veci vecilor nu il vei face milionar cred ca nu l-ai cinsti nici cu 100 $

| MeForeverAlone a răspuns:

Hei!
Din câte observi, n-a râs nimeni de tine încă și nici eu n-o s-o fac.
Acum, lasă-mă să văd dacă am înțeles: tu ne ceri nouă să-ți spunem cum să devii milionar sau cum să scapi de lene?
Ca să muncești îți trebuie motivație.
,,Vreau să învăț bine ca să fie părinții mei mândrii"
,,Vreau să fac sport ca să mă placă fata aceea"
,, Vreau să învăț să citesc oamenii ca să nu mai fiu mințit"
,, Vreau să devin miliardar ca să le dovedesc tuturor că nu sunt un prost așa cum credeau ei și că pot mult mai mult"
Acum, ca să devii așa zisul,, milionar" sau,, miliardar" ți-ar trebui niște talent, sau puțină minte. Și prin puțină minte, mă refer să ai câteva idei sclipitoare, bine gândite.
Uite, am găsit site-ul acesta pe net:
http://www.capital.ro/cum-sa-devii-milionar-pana-la-30-de-ani.html
poate o să-ți folosească, și nu știu dacă ai văzut, dar pe multe site-uri de filme au început să se bage chestii gen,, un om din București a ajuns să facă 10.000 euro in doua săptamani"
Eu nu aș crede din prima prostiile, dar dacă vrei totuși să te interesezi îți las link-ul aici:
http://www.gemini2.co/......ndex1.html
-e cam lung dar ăsta e

| untu a răspuns:

Pentru asta trebuie sa pornesti de la zero! Sa muncesti mult invatand bine si sa iei note de 10 sa termini scoala,liceul, iei diploma de absolvire, sa reusesti sa treci examenele de capacitate si bacalaureatul, apoi sa faci o facultate dupa preferintele meseriei (ce doresti sa lucrezi sau care meserie care iti plac cel mai mult?), iei masteratul, incepi sa muncesti foarte mult si va ocupa aproape tot timpul ca sa pornesti cu o anumita afacere sau altceva!

| BloodyLips a răspuns:

Pai,ai putea incepe prin a-ti cumpara o carte de gramatica.

| Hurduc_Jenel_1974 a răspuns:

Im primul rand e greu si 2 de ce pui intrebare pe acest sa-i plin de tampiti...

| Clorox a răspuns:

Pui funduletul la bataie, iei bani la greu daca ajungi la o companie popularawinking

| onyvirus a răspuns:

Normal si legal nu e nimeni bogat ca sa te inbogatesti trebuie sa faci ceva ilegal legea e facuta sa fii sarac in Romania normal si legal multumeste-te cu putinul ca e de ajuns minim pe economie intra pe olx la rubrica locuri de munca asta ca tratament pentru lene

| onyvirus a răspuns:

Ia-o usor cu bani ca e greu incearca sa traiesti viata si asa devi mai bogat

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E clar, ai stofa de politician. Cel mai bine se fac bani dormind in parlament.

| Claudiu1905 a răspuns:

Incearca la loto, ai sanse mult mai mari decat prin munca si studii

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Legal în tara nu cred că vei reuși doar dacă ai vreun talent ascuns dar ilegal ai mult mai multe șanse dar și acolo îți trebuie fler

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este absolut nimic rau sau rusinos in faptul ca vrei sa devii milionar cinstit. Eu stiu o singura cale si aceea se numeste munca indarjita. Daca esti genial, e suficient as ai o idee geniala si sa o pui in practica (sa inventezi ceva foarte util si care sa fie cumparat).
Vointa este in tine, nimeni si nimic din afara nu ti-o pot da.

| Superior a răspuns:

EI bine, eu zic asa... Ai mai multe metode de a castiga vointa...
1. Trebuie sa fii sigur de ceea ce vrei si sa fii hotarat. E important sa vrei cu orice pret.
2. Incepe a-ti fa curat in camera.
3. Incepe a fa 3-5 genoflexiuni dimineata.
4. Dormi mai putin, pune alarma sa sune la de exemplu la 7:00, apoi cu siguranta o vei inchide si te vei culca la loc, nu, pune-o la 7:05, 7:10, 7:15, 7:20. Te vei trezi cu siguranta. Ca atare, seteaza cu o seara inainte luminozitatea mica ca daca esti lenes nu vei avea chef sa o dai mare sa vezi pe ecrean XD

| Violleta2022 a răspuns:

Singura conditie care te poate face super bogat, este vointa ta, fara de care nu vei realiza nimic in viata!
Degeaba explicam acum si aici, ceea ce tu stii bine, cu lenea, nu poti ajunge bogat, iar daca iti doresti atat de mult sa devii bogat, atunci trebuie sa te trezesti maine dimineata, super incantat ca vrei sa te schimbi, incepand prin a invata de 10 la toate materiile.

PS cat priveste "cumpararea vointei", nu ai avea bani nici macar sa o poti privii in vitrina, pentru ca, esti sarac. Deci, tot acolo ajungem, la invatat pe rupte!

| aumih16 a răspuns:

La urma urmei toata lumea vrea dar fara munca nu se poate