| Vytr0n a întrebat:

Salutari!

Am si eu nevoie de parerile voastre, scuze ca este atat de lung, sper sa cititi tot, doar aici pot apela.

Am terminat in 2021 un liceu tehnic, specializare "Electromecanica", am reusit sa obtin si calificarea de "Tehnician Electromecanic". Insa am o problema, nu prea am iesit cu nimic in cap din acest domeniu, sincer am vrut sa acumulez ceva din ce am facut, insa eu aveam alt plan dupa liceu dar pandemia mi-a pus piedica si m-am indreptat spre asta.

Cat am fost la liceu, vara aveam practica, in clasa 11-12 = pandemie, online, a fost bagata in orar, faceam in timpul semestrului, tot asa faceam chiar daca nu era pandemie. Problema a fost ca nu aveam transport asigurat, am discutat asta in consiliul elevilor, tot asa a ramas, vorbe. Nu aveam cu ce sa ajungem acasa, pana la liceu aveam transport, eu stau si la 30km de liceu, in prima zi de practica era sa raman acolo, era si ora 17:00, nu prea mai circula nimeni la distante mari.

Din cate am mai citit pe TPU, tot proaspeti absolventi ca mine care isi cauta loc si nu stiu daca se incadreaza cu ce au acumulat, poate la ei a fost altfel fata de ce a fost la mine, de aceea sper sa ma ajutati.

Am avut colegi foarte enervanti, nu invatau, erau pe 0, au trecut si iei prin liceu cu numele, problema a fost ca profesorii si-au pierdut interesul de a preda cum trebuie. Ne dictau si atat, fara sa explice sau ceva, se observa ca nu mai aveau chef de noi, ma gandesc ca a fost un minus pentru cei ce doreau cat de cat.

Trecand peste aceste intamplari, sunt curios de opiniile voastre referitoare la urmatorul fapt. Eu am toate caietele din liceu, toate modulele care alcatuiesc "Electromecanica", 17 caiete, tot atatea am vazut si pe la cei ce au intrebat pe TPU, deci am numarul corect, materia intreaga, am sanse sa ma angajez daca invat toate caietele? Zic macar teoria ca practica... bine asa pot spune si de teorie ca nu a fost explicata de profesori cum a trebuit, dar tot o sa retin multe lucruri din 17 caiete.

Intrebarea de final - Are rost sa le invat pe toate? Zic macar sa nu ma apuc degeaba daca nu ma angajeaza. Macar sa stiu daca ma apuc, asa o sa caut in alt domeniu, eu totusi sper sa ma pot angaja pe baza teoriei pe care o invat din cele 17 caiete, plus ca am si diploma de calificare. Ca sa se stie, eu aveam alt plan dupa liceu in cariera mea, insa am ajuns aici, de aceea nu m-am axat tare pe ea, dar nu pot spune ca nu-mi place, mi se pare un domeniu interesant, inca nu e tarziu. Scuze de lungimea mesajului, din nou - dau funda.

Răspuns Câştigător
| Aditu94 a răspuns:

Pune mana pe o carte si studiaza pana capeti incredere in tine, uita-te pe you-tube la diversi lucratori si invata, repara chetii defecte precum o placa de baza a unui integrat,o lanterna defect, programeaza-ti viata. Greu nu este, trebuie doar sa fii perseverent, cu munca multa si sudoare ai satisfactie. Oricum in scoala, in liceu mare lucru nu inveti pentru ca profesorii sunt delasatori, nu au chef, asa ca fii optmist..mar ai o baza de la care sa pleci..caietele si manualele de liceu, e un start bun, restul tine de tine si cat de mult iti doresti sa practici, acea meserie. Succes