| Teemey a întrebat:

Salutari. Arma comunicatii si informatica (armata ), cu ce se ocupa mai exact? Adica odata ce iesi din scoala militara, ce faci mai exact? Cu ce te ocupi? Iar inca o intrebare, poti sa mergi/fi trimis in "misiuni" cum sunt trimisi si soldatii sau subofiterii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se ocupa cu comunicatii si informatica. Cunosterea si folosirea aparaturii necesare pentru transmiterea datelor, ordinelor, etc in timp real.
Daca iesi din scoala, iesi subofiter sau maistru si te ocupi cu administrarea aparaturii dar si cu folosirea si repararea ei. Daca iesi din Academia Militara, iesi ofiter si te ocupi cu conducerea subunitatilor si unitatilor din domeniul respectiv, de realizarea, pastrarea si imbunatatirea legaturilor intre subunitati, unitati, mari unitati si de arme diferite.
Si, da, toata lumea poate fi trimisa in misiuni. Avantajul este ca nu esti in linia intai. Doar soldatii si gradatii se pot afla in linia intai.