| AlexTenshi a întrebat:

Salutari la toti! Sunt noua pe aici si as vrea putin ajutor daca se poate... Am un hobby de mai bine de 2 ani jumate sa scriu povesti de orice feluri. La inceput scriam chestii anapoda, dar de anul trecut am inceput sa scriu la niste povesti care chiar cred ca merita. De aceea, anul trecut, la scoala multi dintre colegii mei au ramas uimiti de ceea ce pot scrie, mai ales la temele de la romana ( unde trebuia sa scriem un text cu o anumita tema, sau macar sa contina niste cuvinte) sau la engleza unde trebuia sa facem aproximativ acelasi lucru. De aceea vreau sa va intreb, se merita sa imi fac cariera sau sa o las doar pentru placerea personala?

Răspuns Câştigător
| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns:

Te respect pentru chestia asta. Si eu am acelasi hobby. Am inceput inca din clasa a V-a. si, inca ma pasioneaza acest lucru. Cred ca nu ar trebui sa te lasi de ceea ce iti place, oricum este destul de greu sa iti faci un nume "printre litere". Afirma`te, la orele de romana, vorbeste cu profesoara, si incearca poate te ajuta ea cu cateva solutii. Cere`le si parintilor tai cateva sfaturi. Eu inca continui sa scriu. si tie iti urez multa bafta in continuare.
Cat despre cariera, cum am mentionat mai sus, este destul de greu sa te afirmi asa dintr-o data. Poate daca ajungi la. olimpiade, sau ..chestii de genu`... De ce nu chiar si la ziarul local... o sa iti fie usor sa te "regasesti" in aceasta lume.

| TheAce a răspuns (pentru KiTTtTtTtTtyYyYyY):

Daca ai nevoie de ajutor, o parere critica, sfaturi, etc, cauta-mahappy.

| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns (pentru TheAce):

Multumesc de sustinere, insa nu am publicat nimic pe net. Daca o sa scriu ceva, pe net, o sa iti cer parerea. happy

| TheAce a răspuns (pentru KiTTtTtTtTtyYyYyY):

Nu trebuie sa publici pe net. Eu in fapt nu sunt un mare sustinator al ideei. E greu sa te protejezi de furtul intelectual si peste toate astea, celemai multe edituri nu lasa spre publicare materiale ce au fost in prealabil expuse pe diverse site-uri, blog-uri, etc. Ma refeream daca iti doresti a scrii un manuscris de exempluhappy

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor. Felicitari pentru ceea ce faci. Sigur ca daca consideri ca esti buna merita sa faci cariera din asta. Presupun ca esti destul de tanara drept pentru care ai tot viitorul in fata. Nu stiu ce sa spun referitor la wattpad, niciodata n-am fost un fan al site-urilor de profil, but that's just me. Esential la inceput nu sa scrii mult, e vital insa sa scrii des. Cat de des. Sa incerci sa iti formezi un stil si sa marsezi apoi pe acea linie inainte. Imbucurator e faptul ca mai nou in Romania exista multe concursuri literare, te sfatuiesc sa incerci...la cat mai multe. Oricand ai nevoie de ajutor referitor la un text, idee, etc etc, ma gasesti.
id: oradeaheelchess

mult succes!

| AlexTenshi explică (pentru TheAce):

Mersi mult de sustinere. Cam cat de des as putea sa dau de tine? Iar pe wattpad m-am bagat asa sa vad mai multe pareri din partea mai multor persoane. Dar se pare ca am mai mult vizionari si ceva voturi, dar nu pareri. * sad face* Poate o sa am multe pareri mai tarziu. Si sunt curioasa, care va fi parerea ta?

| TheAce a răspuns (pentru AlexTenshi):

Dai de mine cam oricand. Si eu sunt curios. Trimite-mi o mostrahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îţi zic doar aşa:nu lăsa ceea ce îţi place.E greu să te faci cunoscut, îţi trebuie sponsor.Caută părerea unor oameni cunoscători, cât de cât...profesoara de română de exemplu.
Scrie şi tu pe www.wattpad.com sau site-uri de genul ca să ai mai multe păreri.Contribuie la revista şcolii cu creaţiile tale sau ziarul local, caută-ţi un job de copywriter...foloseşte-te de asta dacă eşti aşa bună la scris.De aici până la o carieră e mult de mers, trebuiesc şi cunoştinţe, cărţi multe citite, experienţă, studii...nu e uşor.

| AlexTenshi explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns. Si tin sa te informez ca sunt membra pe wattpad. Profesoara de romana m-a sfatuit sa continui sa scriu, pentru ca ma descurc destul de bine, iar unii de pe wattpad mi-au spus ca am intr-adevar talent, numai ca trebuie sa mai exersez. De revista scolii, nu prea vreau sa vorbesc ca nu prea e cine stie ce, pentru ca : 1) Nu este luata in serios si 2) Cred am lamurit cu nr. 1. Dar iti multumesc de parerea lasata! Daca ai putea ai citi ce am scris pana acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexTenshi):

Cu cea mai mare plăcere am răspuns şi da, aş citi cu aceeaşi plăcere.Dă-mi un link cu profilul tău pe wattpad.

| MCRgurl a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa-t faci o cariera.