| WeirWilliam1990 a întrebat:

Salutari TPU! Am o intrebare scurta si vreau sa fie la obiect. Cum pot obtine un job daca am doar 16 ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani te poti angaja singur, trebuie doar sa-ti cauti un loc de munca potrivit.
Te interesezi prin rude, prieteni, cunostinte, la AJOFM din udetul tau, cauti pe internet sau la rubrica de angajari din ziarul local.

| CuriousStuff a răspuns:

Ca oricare alt om si daca cineva e dispus sa te angajeze ti-ai gasit job. Trebuie sa ai si acordul scris al parintilor. Poti sa lucrezi 6 ore pe zi si 30 de ore pe saptamana pana cand implinesti 18 ani. De la 16 ani se considera ca poti intra legal pe piata muncii.

| DarthRevan a răspuns:

Te duci unde ai vrea sa te angajezi si intrebi daca cumva te poti angaja la ei la 16 ani. Poti lucra ca ospatara cu acordul parintilor evident.