| qjaws a întrebat:

Salutări TPU, am și eu o disputa cu părinții și aș vrea să o rezolv odată.
Am intrat la facultatea de electronică, telecomunicații și tehnologia informației și la cea de mecatronica și robotică. Problema este că părinții mei nu considera prima opțiune viabilă pentru viitor și ar prefera sa mă duc pe a doua opțiune (chiar daca eu mi-as dori mai mult la prima opțiune). Voi ce spuneți? Am mai multe opțiuni pe viitor pe prima opțiune sau pe a doua? Va rog sa și argumentați pe cât posibil

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| T0T a răspuns:

Ambele sunt bune. Eu aș merge pe prima opțiune. Am dat aici un răspuns despre doar câteva lucruri pe care le implică această facultate din punctul de vedere al Informaticii:

https://www.tpu.ro/......e-info-am/

Facultatea implică mult mai mult.
Și a doua variantă implică multe dintre acestea. Au chiar multe chestiuni comune. Însă prima variantă e aplicabilă peste tot (nu numai în robotică). Tu poți să lucrezi și cu roboți dacă urmezi prima facultate. Dar la a doua mai greu să poți lucra în telecomunicații, în rețelistică strict. Iar astea stau la baza viitorului. Degeaba faci roboți independenți dacă nu sunt conectați la un sistem sau alte sisteme. În plus mai mult vrem să punem accent pe comunicarea între noi oamenii prin tehnologie sau între diferite dispozitive. Ăsta este viitorul și așa poți proiecta orașe Smart sau rețele sociale. La mașini, la fel. E important mecanicul, dar eu cred că viitorul va consta foarte mult în comunicația dintre dispozitive și în inteligența artificială.

Ăsta e planul de învățământ pentru Robotică:
http://www.imst.pub.ro/......ta2020.pdf

Pui mai mult accent pe mecanică și pe știința materialelor. La prima pui mai mult accent pe tehnologia informației. Există la amândouă tehnologia informației, însă. Dar ai mai multe din această arie pe prima facultate. La a doua pui mult accentul pe roboți industriali, pe construirea și proiectarea lor mecanică. Însă tu (pe prima variantă) poți să privești ca un întreg sistem per ansamblu, întreg procesul industrial și să te axezi pe partea de transmitere de semnale.
E mai cuprinzător să ai o viziune sistemică a unui sistem informatic întreg, decât să faci independent roboți, din punctul meu de vedere.
Ambele sunt foarte importante pentru viitor, dar prima îți dă poate mai multe posibilități, cel puțin din ceea ce cred eu. Depinde și de tine, de ce te atrage mai mult.

| qjaws explică (pentru T0T):

Mulțumesc mult, foarte bine argumentat!

2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

La prima facultate ai 3 specializari care sunt destul de diferite una de alta.

La care vrei sa dai?

Degeaba faci robotica daca nu iti place, pentru ca vei ajunge mult mai departe facand ceva ce iti place, chiar daca asta presupune sa speli wc-uri.