| BeeeQuad20 a întrebat:

Salutari TPU. Sunt interesat de facultatea Automatica de la Hyperion, m-am uitat pe orar si am vazut ca sunt materii ce sunt predate si la Politehnica. Am cautat pe google pe forumuri despre hyperion si am gasit postari vechi de 10-15 ani unde lumea zice ca nu faci nimic cu facultatea asta fiind privata (sau oricare alta), dar eu ma intreb, in atatia ani, nu a evoluat domeniul privat? Pana la urma nu mă interesează daca intra cineva care nu invata si da bani ca sa treaca, eu doresc sa trec prin ea învățând ca sa-mi pot asigura un job in IT. Nu am gasit nicio parere a vreunui absolvent si asta as dori sa aud. La un viitor interviu ma gandesc ca nu o sa am doar o diploma de inginer 'cumparata', insa o sa am si cunostintele necesare.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu sunt la facultatea de Automatica din Mures. E drept ca am colegi care se tarasc prin cei 4 ani cu media 5-6 si nu prea invata nimic. In schimb, daca iti dai interesul si inveti(indiferent de facultate), o sa iti fie bine dupa aia. Eu de exemplu am fost chemat la interviu in anul 2 de facultate la o firma IT si lucrez acolo de 2 ani pe un salar bun. Pe angajatori nu i-a interesat ca am diploma sau nu, pur si simplu mi-o dat un test sa vada daca stiu programare, intrebari de logica, engleza, etc. Recomandarea mea este sa participi la orice intership la care poti, sa te bagi in liga studentilor, voluntariat, proiecte, etc. Asa iti faci relatii care o sa te ajute pe termen lung. De exemplu eu am fost la intership la firma asta si de aceea m-o chemat un an mai tarziu la interviu. Bafta!

| Eireann a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Bravo! Asta incerc si eu mereu sa explic - ca un cv poate sa aiba pe el cea mai prestigioasa universitare dar daca nu contine nimic altceva e aproape nul. Angajatorului nu ii pasa ce fel de student ai fost ci ce fel de profesionist o sa fi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatile private din Romania au performante foarte scazute tocmai pentru ca sunt niste afaceri. Studentii trebuie sa plateasca asa ca nu prea conteaza cum iau sfantul 5.

| Wr3nch a răspuns:

Well, la noi e inca un stereotip ca la privat nu se invata si dai banutu sa treci in timp ce freci menta sau faci altceva. Ce se face la Hyperion nu pot zice, dar ca ''valoare'' cea de la poli ar trage in balanta mult mai mult.