| Ella138 a întrebat:

Salutari. Vreau sa dau la IS (ingineria sistemelor) la automatica în Craiova. Ideea e ca... nu prea știu ce as putea face după. As vrea sa lucrez în domeniul jocurilor, dar nu sunt sigura dacă IS-ul e cel mai bun în privința asta ( am văzut undeva ca facem ore de grafica 2D și 3D?) și dacă nu, atunci ce specializare s-ar potrivi mai bine?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ingineria sistemelor nu prea are legatura cu ce vrei tu. Alege mai bine o facutlate de informatica decat una de Automatica si Calculatoare. sau macar sectia de Tehnologia Informatiei de la AC

2 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Hei, eu sunt acolo si nu, nu are legatura cu jocurile.
faci doar intr-un semestru grafica... nu mare lucru
du-te la calculatoare, de preferat la calculatoare engleza!
dar sfatul meu e sa nu alegi Craiova, eu regret ca am venit aici, e dezastru. n-am invatat nimic... si culmea ca am avut si bursa de merit vreo doi ani. e o minciuna facultatea asta, slaba rau. nimeni nu-si da interesul, de fapt sunt prea putini cei care o fac.
la IS inveti cate putin din toate, nimic in detaliu...

| Doja a răspuns:

Niciuna dintre scolile din tara nu furnizeaza vreo pregatire necesara in domeniul jocurilor.

La informatica/matematica/automatica/cibernetica inveti programare, dar nu inveti nimic relevant pentru jocuri, si nu inveti lucru in echipa.

La facultatile de arte inveti ceva despre pictat si sculptat, insa trecerea la digital, precum si restrictiile necesare nu ti le preda nimeni

La Arhitectura inveti OARECUM un mod de gandire structurat, insa facultatea e prea lunga si n-are sens sa pierzi timpul cu ea.

per total, daca vrei sa faci jocuri, pe partea de programare facultatile utile sunt cele de informatica pentru ca iti ofera reducerea de taxe, dar nimic altceva.

Trebuie sa inveti singura, sa muncesti foarte mult. Nu angajeaza nimeni oameni dupa scolarizare, ci doar dupa abilitate.