| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana ce vine incepe targul de cariere digital de la Cluj. Targurile de cariere au vreun rol in afara de a face publicitate firmelor participante? Din ce am mai vorbit inteleg ca extrem de putini sunt chemati la interviu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au rol sa iti puna tie la dispoziție la olalta multe joburile care te-ar putea interesa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am gasit de lucru printr-un targ in 2015. Esti chemat daca se vede ca ai si ceva de oferit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am participat si eu la un targ de cariere online in perioada asta dar nu din Cluj. Nu m-a contactat nimeni.

| shu7e a răspuns:

Daca ai sti cate ceva despre "publicitate" n-ai mai crede asta. E adevarat ca in unele situatii o firma vine doar sa "prospecteze" piata, sa vada ce mai e nou si daca e ceva interesant atunci profita de oportunitate daca nu... nu. Acelasi lucru e valabil si pentru cei ce cauta un loc de munca. Mergi sa vezi ce se mai cauta ce se mai cere si cam in ce "range" se plateste. E vorba de cerere si oferta.
Daca pentru tine care cauti un loc de munca e gratis sa mergi la un astfel de targ nu e la fel si pentru cei ce angajeaza. Si nu, nu e vorba de vreo taxa de participare sau de a plati un stand. Ci de faptul ca in timp ce oamenii aia care merg acolo si timpul de pregatire pentru asta nu produc nimic, cu atat mai mult daca nu gasesc nici un angajat potrivit nevoilor lor.
Datoria ta e sa inveti sa te vinzi. Cand mergi la astfel de targuri si "vizitezi" un stand cate intrebari pui? cat de serios te-ai ducumentat cu privire la jobul care il cauti, industrie sau chiar compania pentru care vrei sa lucrezi? Cate intrebari pui la interviu? Daca stai cu impresia ca ai facut liceul sau o facultate si esti dispus sa iei orice job ti se ofera ai sa gasesti un loc bun de munca atunci ai sa fii dezamagit.