| chikitoka a întrebat:

" scopul scuza mijloacele" are dreptate Machiavelii?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Macchiavelli a formulat un adevar relativ. El dadea sfaturi principelui pentru a-l invata arta conucerii.Pentu o cauza nobila se pot folosi si mijloace mai putin acceptate in situatii obisnuite. Un transplant pe sol romanesc al acestui principiu apare in replica lui Vlaicu-voda, personajul lui A. Davilla,"Sfant se face orice lucru pentru-a tarii aparare". Mira

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Circumstantele pot scuza mijloacele.

April
| April a răspuns:

Cand scopul e nobil, mijloacele sunt scuzabile.

cami
| cami a răspuns:

In esenta da happy, dar acum "n-o sa calci peste cadavre" doar sa-ti atingi tu scopul..nu?

| andreutz a răspuns:

Binenteles...de exemplu ce te intereseaza pe tine ca profesor cum iti rezolv eu o problema, atat timp cat o rezolv? happy

| macarale a răspuns:

Totul e relativwinking