| dydy22 a întrebat:

scuzati categoria dar este cea mai utilizata. o intrebare am si eu daca se poate sa imi raspunda cineva :lucrez la o firma (x) si lucrez noapte de noapte in afara de weenkend sefu mi-a zis ca nu o sa mai plateasca orele de noapte stiu ca nu este legal, dar cica o sa ne bage la program de 7 ore care este legal zice el, eu am citit codul munci dar nu am vazut asa ceva ma poate lamuri cineva?

1 răspuns:
| Ygorr38 a răspuns:

Orele de noapte trebuiesc platite obligat daca faci de noapte.
Bonusul la o noapte muncita ti-l poate da sau nu, asta numai daca este trecut pe contractul individual de munca ca spor de noapte.

el nu iti poate schimba orele pe tura legal decat sa isi schimbe alte chestii pe firma lui.
Dar ca sfat ar trebui sa te duci tu cu altii care sunteti in aceeasi situatie si sa face-ti o plangere la Inspectoratul Teritorial de Munca(ITM)