| Sara2 a întrebat:

Se duce de rapa cariera mea si totul, am fost acuzata ca am furat 200 ron, intr-adevar am stat 15 minute singura in vestiarul respectiv ca sa ma schimb, am iesit, si in clipa aia a intrat proprietara banilor, si spune ca ii lipsesc, eu nu stiu ce s-a intamplat inainte in vestiar, sunt disperata, cum imi pot dovedi nevinovatia? nu m-as presta la asa o suma, a iesit mare scandal

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aveai peste 200 de lei la tine in momentul respectiv?
Daca nu aveai era simplu: puteai s-o lasi sa te controleze si vedea ca nu i-ai luat tu.
De fapt nu tu trebuie sa-ti dovedesti nevinovatia, te bucuri de prezumtia de nevinovatie, ci acea care te acuza trebuie sa-ti dovedeasca vinovatia. Este adevarat ca tot o sa fii banuita, dar nu prea ai ce face, pana nu se va gasi faptasul.

| Andrei7520152 a răspuns:

Si ce dovezi au ca tu ai furat suma respectiva? Ca ai intrat intr-un vestiar? Nu ti se pare putin ridicol?
Nu tu trebuie sa dovedesti ca 'nu' ai furat banii. Ei trebuie sa dovedeasca contrariul.

| Florincrap a răspuns:

Ai auzit cumva de prezumtia de nevinovatie? Orice om e nevinovat, bineinteles pana la proba contrarie.

| jeek0 a răspuns:

Inainte de toate trebuie sa dovedeasca.e cuvatul ei impotriva cuvantului tau. daca ai probleme la munca pe chestia asta te poti adresa itm-ului pentru rezolvarea problemei. atat timp cat nimeni nu a dovedit nimic nu te poate acuza pentru asa ceva. e calomnie si o poti da in judecata daca ai martori. cine stie daca a avut intr-adevar banii la ea

| rumble123 a răspuns:

1.daca ai camere de supravegheat spune-le sa puna filmuletu
2. daca tot sunt asa de siguri ca tu ai furat intreabai pe ce baza te acuza
3. poate cineva ti-a pus gand rau si a bagat strambe... altceva chiar numai stiu baftawinking oricum daca vezi ca n-o duci la capat nu are rost sa te rogi de ea, oricum am inteles ca lucrezi demult acolo, intreab-o dc crede ea ca ai face asa ceva, si daca banuiesti pe cineva care e nou acolo sau eu stiu...baga pe altcineva la inaintare oricum daca nu are dovezi ca tu ai luat n-are ce sa-ti faca, ea trebuie sa arate pe ce se bazeaza cand te acuza, baftawinking