| Modx a întrebat:

Se intra usor la medicina?

Răspuns Câştigător
| ButterFly_8644 a răspuns:

Daca inveti DA se poate spune ca se intra usor happy Din cate stiu eu, fiecare facultate redacteaza testele din diferite manuale. Cred ca pe site-ul facultatii gasesti exact care si cum happy E bine sa le ai si sa treci prin toate. Da concurenta in ultimii ani e foarte mare si mediile de asemenea, insa tu daca iti doresti asta cu adevarat nu trebuie sa te gandesti la chestii de genul happy doar invata, macar sa stii ca ai facut tot ce a tinut de tine. Eu cred ca examenul de admitere este cel mai usor lucru din viata unui student la medicina, avand in vedere ceea ce urmeaza dupa happy

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Intră pe edu.ro şi vezi la fiecare facultate de medicină cu cât sa intrat la buget şi la taxă.

| Reek54 a răspuns:

Nu.

| Dana211 a răspuns:

Daca inveti se intre foarte usor! Dar asta presupune ca trebuie sa iti dai silinta foarte mult. Mediile sunt destul de mari in general dar crede-ma ca la majoritatea, chiar si pentru o nota mai mica ai foarte mult de invatat. Amaratul ala de 5 presupune rezolvarea a jumatate din tot ceea ce presupune examenul de admitere si o nota de genul nici macar nu iti asigura 100% intrarea la TAXA ca de buget nici nu se pune problema. Daca vrei cu adevarat sa intri trebuie sa lupti mult inainte dar si dupa si mai ales sa fi pregatit sa inveti toata viata

| GregHouse a răspuns:

Voi vorbi despre Medicina Generala, de Stomatologie si altele nu m-am interesat.
Fii sigur/-a ca nu se intra usor. In functie de orasul in care alegi sa intri, dai unul sau doua examene la admitere si conteaza si media la BAC in unele locuri si in anumiti ani.
Poti opta pentru a intra direct la locurile cu taxa, unde mediile sunt putin mai mici, dar tot trebuie sa inveti si este o facultate costisitoare.
Din ce stiu eu, anul asta (la stat) s-a intrat cu putin peste 9, 20 la Iasi si Bucuresti. La Cluj s-a intrat cu 7 si ceva, deci e mai usor.
Mai exista la Galati, Tg. Mures, Craiova, Timisoara, am auzit si de Sibiu. Acolo nu stiu, dar te poti interesa pe net.
Sanatate!