| ianians a întrebat:

Se merita la locuiesti in Germania?
Sa te sacrifici sa inveti limba asta foarte grea, acte, de toate...pt un trai mai bun ne chinuim.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu se merita pentru ca exista riscul sa iti placa!

| ianians explică (pentru neutrino):

Dezvolta te rog rasp.

| NevastuicAaA a răspuns:

Asta poti decide doar tu.Depinde de om.
In Germania este o viata linistita, la ora 8 se inchide totul.Toata lumea la culcare.
Daca ti-ar placea modul de viata se merita.Eu cred ca se rezolva cu actele si altele...Trebuie totusi sa pleci cu bani si cel mai bine cu o masina,sau sa o cumperi acolo.
Limba se invata mai usor in comunitate, dar trebuie sa ai notiuni, sau engleza, sau un loc de munca cu romani(angajati).
Totusi sa nu te astepti sa fie toti amabili cu tine.Ei au economia mare, dar si fac economie.Strazile de exemplu nu sunt murdare, dar nu ca in Spania.Sunt mai cu iarba,in Spania multi bani da curatenie!
Si germanul nu se lasa furat,el este pe primul loc in familie si peste tot. Oameni economi,dar cand vine vorba de ei...
Cand am fost in Germania am vazut ca multi oameni incercau sa scape de unele lucruri intr-un mod neobisnuit, in Romania nu se intampla asa.
Ca sa scape de o canapea, trebuie sa plateasca sa o ia cineva, nu este voie sa o arunci la gunoi.O aruncau pe geam din masina, pe marginea drumului.Cine o vrea e a lui.Sau biciclete, frigidere...

Daca iti merge bine si ai cap viata ti se schimba!

| Anonim0100 a răspuns:

Da, se merita din urmatoarele : Oamenii sunt, civilizati, Strazi bune, o tara superba e mai greu cu limba dar nu este nimic o poti inveti iti faci cetatenie acolo asta e ciudat ( asa cred). In principiu Da se Merita!

| SmokeWolf a răspuns:

Daca sti pe candva care te poate ajuta cu un loc de munca acolo se merita, pentru ca Germania este printre cele mai prospere din europa

| ianians explică (pentru SmokeWolf):

Pai da e cineva care ma ajuta, am si o meserie..kre se cauta acolo.
dar totusi e grea limba adica nu ma atrage.
si ma gandesc daca voi esua...