| laviniaoprescu1 a întrebat:

Merită să învăț pentru a deveni medic stomatolog sau sa continui cu învățatul pentru jandarmerie?(știu că aceste joburi sunt total diferite dar mă atrag salariile)

Răspuns Câştigător
| ALM2000RO a răspuns:

Alege UMF - Medicină Dentară dacă ești dispus să înveți 6 ani + rezidențiatul cât o fi! Facultatea e printre cele mai grele, dar părerea mea e că vei avea mult mai multe satisfacții ca dentist decât ca jandarm. Plus prestigiul e mult mai mare, nu mai vorbesc de statutul social. Succes și spor la învățat pentru viitorul examen de admitere. Nu uita să faci doar ceea ce îți place! Contează să fii tu mulțumit de ce drum și direcția ai ales! happy

| MrAM a răspuns (pentru ALM2000RO):

6 ani facultate plus 4 ani rezidentiat plus inca 4 ani specializare plus cursuri de 2-3k euro dupa residentiat ca sa te ajute cu specializarea.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică ne intrebi dacă "Se merită" să ai un salariu mai mare decât unul mai mic?

| laviniaoprescu1 explică (pentru sierra1):

Înțeleg că, ca și stomatolog ai salariu mai mare insa trebuie să muncești pentru asta pe când la jandarmerie stai și dormi toată ziua și primești salariu de 5000-7000(depinde de vechime)

| sierra1 a răspuns (pentru laviniaoprescu1):

"la jandarmerie stai și dormi toată ziua" - e o părere

| laviniaoprescu1 explică (pentru sierra1):

Nu e doar o părere m-ai ales dacă ești ofițer

| sierra1 a răspuns (pentru laviniaoprescu1):

Cum spui tu, "m-ai" ales că te văd insistentă

| dullcat a răspuns:

Eu iti sugerez sa alegi medic stomatolog, asta desigur, daca ai determinarea si cheful de munca pentru facultatea in cauza.Succes!

| johnnny123 a răspuns:

Păi ce faci, acum treci la stomatologie? Parcă până acum oscilai între a te face arhitect sau jandarm. Apoi ai vrut să te faci bucătar.

De fapt tu habar nu ai cu ce se mănâncă niciuna dintre meseriile astea și nici cât efort este necesar pentru a deveni stomatolog sau arhitect. Tu ai auzit doar că "au salarii mari" și vrei și tu salariu mare.

| laviniaoprescu1 explică (pentru johnnny123):

Nu înțeleg ce te privește pe tn...sunt abia clasa a 8 a, nu am terminat liceul și nici gimnaziul ca sa mă pot gândi la un loc de muncă garantat

| laviniaoprescu1 explică (pentru johnnny123):

Mai exact am tot timpul sa-mi aleg un drum în viață însă acum vreau doar să mă informez și să aleg ce este mai bun.

| johnnny123 a răspuns (pentru laviniaoprescu1):

Păi cum vine asta? Tu pui întrebarea, iar când cineva îți răspunde îl întrebi "ce te privește pe tine?" Dacă nu voiai opiniile oamenilor, de ce ai pus întrebarea?

| laviniaoprescu1 explică (pentru johnnny123):

M-am referit că ce te privește pe tine daca eu întreb de mai multe locuri de munca.

| johnnny123 a răspuns (pentru laviniaoprescu1):

Nu mă interesează absolut deloc de câte locuri de muncă întrebi.

Eu încercam să-ți explic că abordarea ta de a-ți găsi drumul în viață sărind haotic de la o idee la alta și gândindu-te doar la salariu este greșită. Doar că ești prea necoaptă la minte ca să înțelegi.

| MrAM a răspuns:

De la jandarm la stomatolog e un spațiu destul de mare in ceea ce priveste cunostințele care trebuiesc acumulate, timp investit cat si bani. Intrebarea corecta nu e daca merita, ci daca poti si iti permiti acest lucru?