| alienkros a întrebat:

Se merita sa te faci avocat sau e mai bine sa iti deschizi propria afacere? Unde e mai greu sa te faci cunoscut si unde se castiga mai bine( ma refer la inceput 25-30 ani)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deschide-ti o shaormarie. Daca e buna, te faci cunoscut rapid. La mine aici a facut cineva una si a fost foarte bine, acum il stie tot cartierul, il saluta si-i poarta respect.

| Bogdy997 a răspuns:

Ca sa fi avocat trebuie sa intrii in Baroul de avocatura si nu-i usor, e ceva gen ca si cum ai intra in magistratura (ca dificultate), apoi o sa ai nevoie de un avocat care sa te ia pe langa el sa mai inveti una alta si pana iti faci cat de cat un nume si clientela. Chestia cu afacerea e relativa. Depinde cat de bun afacerist esti si ai nevoie si de un pic de noroc. Din afacere poti da lovitura si intr-un an sa castigi mult mai mult decat castiga un avocat dar la fel de bine poti ajunge in strada intr-o cutie de carton. Totul depinde de tine si de cat esti de bun. big grin