| dyanutza22 a întrebat:

Se poate face actorie fara facultate/liceu terminat? Eu consider ca ma pricep si vreau sa incerc, unde imi recomandati sa ma duc? Dar filme serioase nu seriale cu tigani sau emisiuni gen divertis big grin

8 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Se poate dar pleci cu un mare handicap. UNATC-ul e chiar foarte bun si a scos actori de calibru in ultimele decade. Cum se procedeaza? E simplu, trebuie sa te prezinti la cat mai multe castinguri. Nu vei fi intrebata nicaieri daca si unde ai studiat ci vei fi direct testata on si off camera, cu si fara text. Problema ta mare e ca iti va fi foarte greu sa iti iei repere corecte in conditiile in care nu ai cunostinte in domeniu. La o scoala de actorie inveti mai multe decat a juca bine, inveti tehnica de personaj, inveti si putina regie pentru a stii mereu unde si cum sa te pozitionezi si in ce fel sa interactionezi etc. Cred ca poti incerca la castinguri dar inceputul va fi greu. Exista insa actrite mari care si-au facut un nume fara a avea pregatire in domeniu (Jennifer Lawrence, care tocmai a castigat acum 2 zile Oscarul pentru cea mai buna actrita in rol principal pentru ''Silver Linings Playbook'' e ultimul exemplu de actrita fara pregatire) dar cazurile sunt bineinteles rare.Sa nu te astepti sa iei castinguri din prima, la inceput va trebui sa mergi doar ca sa te acomodezi cu situatiile in care vei fi pusa, sa te rodezi, si abia dupa vreun an ar trebui sa iti faci planuri de a obtine un rol.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Ca figurant. Oricine poate face asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU!

| IndiferentXD a răspuns:

Sincer nu cred ca se uita nimeni la tine fara diploma aia. ai nevoie de o pila buna si un buzunar darnic :)!
In general se fac castinguri pentru figuranti.
Poate te ajuta http://www.twistmedia.ro/ in partea stanga ai si rubrica ''actorie'', citeste mai bine pe site, inscrie-te!
http://www.newmediacasting.ro/
http://www.agentiedecasting.ro/

| Șhoghetăn a răspuns:

Pff...uite niste licee Dilu Lipati e de muzica si actorie George Cosbuc astea 2 sunt cam de actorie ssi muzica..Pff eu zic sa te gandesti mai bine ca este foarte greu tongue

| TeAjut12 a răspuns:

Pai daca ai teatru la scoala poti face dar nai diploma sau liceu nimica nu potiii!

| AndreeaG8 a răspuns:

Păi dacă ai noroc să fi ales la un casting, nu cred că e nevoie neapărat de facultate.

| aladyn888 a răspuns:

Pffffff daca ai talent cred ca se poate orice doar sa deschizi usa corecta and...ce ai cu tigani?big grin