| Good Cat a întrebat:

Se poate intra din viata civila in Politie? Ce etape trebuiesc parcurse? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
identitate
| identitate a răspuns:

Depinde in care politie vrei sa intri, in ce serviciu mai exact. Legistii sunt civili in politie de ex. Daca vrei doar sa fii politist la "comunitara" te iau imediat. Daca faci o trasnaie te iau la cercetari penale, criminalistica...depinde la care serviciu vrei sa ajungi:))Intra pe site-ul lor mai bine:) www.mai.ro

identitate
| identitate a răspuns:

Da. www.mai.ro; www.mai.ro angajari (cea de-a doua caut-o pe google si iti da si niste articole din ziare in care iti explica)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un poliţist vine-ntr-o zi acasă cu un televizor ultimul răcnet.
- De unde ai televizoru'? întreabă soţia.
- L-am cîştigat la un concurs organizat de poliţie.
- Ce fel de concurs?
- De matematică.
- Şi ce v-au dat de făcut?
- "Cît fac 5x5?" Iar eu, cu 17, am ieşit pe locul trei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate posturile din ministerul de interne cu încadrare directă din sursă externă sunt blocate.
Probe: testare psihologică, limbă străină, test grilă sau sinteză, eliminatorii (calculator, sportive).
Cerințe: specifice postului de ofițer sau subofițer.
Pa, pa.