| Elisaa7 a întrebat:

Se poate sa te faci profesoara de engleza, fara facultate? adica sa faci niste cursuri speciale sau ceva de genu? Funda pentru cel mai complex raspuns

3 răspunsuri:
| strengaritzza a răspuns:

Nu poti. Si iti zic de ce. Trebuie sa dai pentru licenta. Licenta iti da dreptul sa profesezi. Nu poti sa fi profesor, doar facand facultatea. Trebuie Licenta, dupa aceea masterul care iti da dreptul sa excelezi. Eu am o prietena care este profesoara si stiu de la ea. Si daca esti la inceput trebuie sa ai peste 7.50. Ei dupa medie te repartizeaza. Asta ti-o zis din sursa sigura. Trebuie sa inveti mult, dar eu zic ca merita. Daca asta iti doresti, trebuie sa faci o facultate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Facultatea e necesară profesiei respective. Nu e neapărat nevoie să continui cu masterul, decat daca ai sistemul Bologna (de scurtă durată, 3 ani).
După ce termini facultatea te înscrii la examenul de titularizare sau suplinire în învătământ (pentru a-ti ocupa... post la catedră), organizat de Inspectoratul judetului tău.
Dacă depăsesti nota 7 ai posibilitatea de a te titulariza. Mai nou, fiecare școala îsi organizeaza concursul de titularizare. Nu stiu daca la anul mai e valabil acest lucru (anul ăsta a fost). Repartizarea se face in ordinea mediilor.
Daca o faci pentru bani, nu-i o meserie care sa te satisfaca pe plan financiar, daca o faci din dragoste pentru copii, atunci va fi multumire sufleteasca deplină.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista posibilitatea de a ocupa un post de suplinitor, acolo unde nu exista profesor pe post. Daca ai liceu, bac si treci niste teste.Dar ai postul temporar, pana la aparitia unui profesor titular.