| Stefy18 a întrebat:

Si-a facut cineva avere, adica casa si o situatie financiara cat de cat buna din munca in strainatate?
Am 18 ani si ma gandesc ca la anul sa plec in Elvetia la munca, cazare si o masa gratis imi dau iei, insa vreau sa stiu ce ma asteapta!
Cei care ati trecut prin asa ceva, ce sacrificii a trebuit sa va faceti pentru a va asigura un viitor sigur?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

In 6 luni nu o sa faci avere cat sa-ti faci casa, si masina si toate cele dar e un bun inceput, e numai bine 6 luni, cat sa-ti dai seama despre ce este vorba, daca se merita efortul si daca vrei sa faci asta. pe urma iti mai poti prelungi daca mai vrei, sau sa-ti cauti altceva daca mai vrei sa stai pe acolo, daca nu-ti placi revii acasa linistit. ca sacrificii acum, la varsta ta nu sunt prea multe - doar ca stai departe de parinti si frati/surori, daca ai, si de prieteni, dar in ziua de azi oricum astea nu iti tin de foame, asa ca mergi linistit, tara e frumoasa si civilizata, clima buna, o poti lua ca pe o vacanta happy

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Daca ai oferta ferma si serioasa du-te, la varsta asta, fara obligatii serioase si mari (copii in special) poti sa mergi, incearca sa vezi ce iese. Mai tarziu o sa-ti fie mai greu si o sa stai apoi frustrat toata viata "bai, ce prost am fost ca n-am plecat atunci...". In viata exista trenuri care vin o singura data, alteori pot veni de mai multe ori, dar problema e ca nu stii niciodata daca mai vine sau nu. Deci du-te dar sa fii sigur de contract, de clauze, de bani si de seriozitatea celor la care mergi sa muncesti, sa nu te trezesti ca mori de foame pe acolo sau sa fie nevoie sa te apuci de furat sa aduni bani de autocar sa revii in tara. Succes si numai bine!

| Stefy18 explică (pentru mixxjim):

Am un prieten care a plecat, si prin el vreau sa plec si eu... deci nu imi e teama, stiu ca ma ajuta, am totul aranjat contract de 6 luni doar vroiam sa mai aud ce au intalnit altii care au facut ce vreau sa fac eu

| mixxjim a răspuns (pentru Stefy18):

In 6 luni nu o sa faci avere cat sa-ti faci casa, si masina si toate cele dar e un bun inceput, e numai bine 6 luni, cat sa-ti dai seama despre ce este vorba, daca se merita efortul si daca vrei sa faci asta. pe urma iti mai poti prelungi daca mai vrei, sau sa-ti cauti altceva daca mai vrei sa stai pe acolo, daca nu-ti placi revii acasa linistit. ca sacrificii acum, la varsta ta nu sunt prea multe - doar ca stai departe de parinti si frati/surori, daca ai, si de prieteni, dar in ziua de azi oricum astea nu iti tin de foame, asa ca mergi linistit, tara e frumoasa si civilizata, clima buna, o poti lua ca pe o vacanta happy