| bennet a întrebat:

Sint inca la liceu, clasa a 12. Am de gand sa dau anul viitor la medicina generala. Am nevoie de informatii, sfaturi, pareri, orice despre aceasta facultate. Please, help me.

Răspuns Câştigător
| pisi dy a răspuns:

E o facultate grea, dar te pregateste pentru o munca deosebita. in facultate se invata pe rupte, vacantele sunt scurte ( de multe ori cate un weekend cand si cand)pentru ca daca te pasioneaza meseria asta vei invata tot timpul.de multe ori, vii acasa seara dupa stagii si cursuri, mananci, faci un dus, o cafeluta cu o prietena /prieten si ...nu te culci, citesti pentru a doua zi! primii 2 ani sunt cei mai grei, dar cauta sa inveti temeinic mai ales la anatomie si la fiziologie, ca altfel nu o sa intelegi nimic din mecanismele bolilor si o sa trebuiasca sa te intorci din anul III sa inveti ce n-ai invatat cand trebuia.
Din anul III intri la pacienti si incepe sa-ti "miroase a medicina"... dar stagiile vor fi mai solicitante, va trebui sa fugi de la un spital la altul de multe ori...mananci un sandwich pe fuga si o cafea pe drum ( si nu fumezi, ca nu poti sa-i explici unui pacient cu BPOC/ emfizem pulmonar/cancer pulmonar ca tigara nu e permisa daca tu mirosi ca tutungeria...).
e o facultate deosebita, te formeaza asa cum nu te formeaza nici o alta: inveti sa asculti omul din fata ta indiferent de nivelul lui de pregatire, indiferent de boala lui, indiferent de atitudinea pe care o are fata de tine ca medic; scapi de timiditate, capeti incredere in tine si cu fiecare an "cresti "in ochii tai...
e o facultate "scumpa": cartile sunt scumpe, dar te descurci cu xeroxurile pe timpul facultatii; mai sunt profesori care-ti baga pe gat cursurile editate de ei (si fac liste cu cei care au cumparat...), dar un Atlas de Anatomie bun e destul de scump, mai inchiriezi/cumperi un craniu/oase, halate, echipament de chirurgie, stetoscop si tensiometru ( stetoscop ia-ti unul bunisor, nu din piata ca te va ajuta mult )si alte "neprevazute". E bine sa fii serioasa si sa pui burta pe carte constant, sa nu lasi in ultimul moment invatatul ca sa nu cheltuiesti pe spaga. daca esti serioasa nu o sa ajungi niciodata in situatia asta ( eu toata facultatea n-am picat decat 2 examene - unul pentru ca m-am blocat ca a inceput profesorul sa zbiere la mine si unul ca am lasat toata grupa sa se afirme si profesorul a avut impresia ca stiu prea putin, deci hai sa spun ca din timiditate... n-am ajuns niciodata sa dau un examen mai mult de 1 data deci n-am fost la re...re...re... sa-mi dea "drumul" profesorul ca s-a saturat sa m, a vada.( In plus toate examenele astea costa si nu mai bine faci altceva cu banii aia?)
partea urata a meseriei: datul din coate, vezi de multe ori incompetenti cu "spate "care ti-o iau inainte, mancatoria, salariul de mizerie, scarba fata de situatia in care esti pusa -aceea de a primi din cand in cand cate o "atentie "pentru ca din salariu nu ti-ar ajunge sa platesti nici macar o camera cu chirie, dar sa mai cumperi o carte, sa mergi la un congres, sa-ti cumperi o haina...
daca prinzi o specializare "cautata" mai completezi cu o colaborare la un cabinet particular daca te mai tin puterile, nu ai un copil acasa de care sa te ocupi, un parinte bolnav care asteapta putin sprijin si intelegere...sau gasesti " o partida" care sa-ti asigure un trai bun si atunci te-ai luat de grija asta...
una peste alta : gandeste-te tot timpul ca cel pe care-l tratezi ar putea fi cineva din familia ta, sau trateaza-i pe toti asa cum ai vrea tu sa fii tratata!
bafta multa si sa ai spor!

4 răspunsuri:
| elenacata a răspuns:

Eu cred ca daca iti place merita tot efortul macar sa incerci.Este greu dar nu imposibil. Pune mana si invata anul acesta si in ani de facultate si visul tau o sa devina realitate.Si dupa o sa ai satisfactii mari...Si eu vreau sa incerc la medicina dar mai au pana atunci

| Psihoyounger a răspuns:

Poi eu nu cred ca voi ajunge acolo, nu e menirea mea. Asa cred. Totusi, trebuie sa stii ca e o facultate grea, si numai oamenii 100% siguri pe ei pot reusi.

Psihoyounger

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu simti medicina in toti porii tai, renunta.Iti va fi foarte greu sa termini facultatea, dar si mai greu sa profesezi.Succes in viata.

| maria_5001 a răspuns:

Mult succes! oricum ar fi. e foarte grea si ca sa reusesti trebuie sa-ti placa ceea ce vei face