| AdyLupul a întrebat:

Sofer de tir vs studiu?!
urmez un liceu, la mate-info şi în curând voi alege o facultate. problema e ca am impresia că voi dezamăgi în special pe părinţi k în loc să aleg un domeniu decent aleg soferia, dar ce să fac eu Daca asta îmi place... cică în viaţa trebuie să faci ce îţi place. help!

3 răspunsuri:
| piti77 a răspuns:

Ganadeste in perspectiva. ar putea sa fie o pasiune trecatoare, ori la un moment dat s-ar putea sa nu-ti mai placa sa fii sofer de tir. este o meserie grea care te va tine mai mult plecat. probabil ca vei avea o sotie..copii..si nu va fi placut si benefic pentru nimeni sa stai mai mult pe drumuri. in plus, fara suparare, in ziua de azi "toti prostii fac o facultate". este bine sa ai o alternativa in caz ca vrei sa te reprofilezi la un moment dat. ai putea incerca de exemplu sa faci o facultate la fara frecventa si in acelasi timp sa-ti satisfaci pasiunea pentru soferie. esti inca la liceu, crede-ma, in timp pasiunile apar si dispar. nu ar trebui sa-ti para rau intr-o zi ca ai facut o alegere drastica. este bine sa ai alternative.

| force95 a răspuns:

Mai bine studiu pentru ca cu tirurile forte mult timp de condus si e foarte periculos pentru familie

| Vlad_Ionita_1993 a răspuns:

Sa fii sofer de tir nu este o meserie deloc usoara.Camionagii sunt in general niste oameni inchisi in iei tot timpul plini de ei insisi sunt foarte foarte mistocari si au creeat o lume paralela numai a lor.
dezavantajele meseriei sunt : de multe ori in zilele de astazi soferii isi cam descarca marfa din camion singuri, ai un program de condus si de odihna de respectat si daca nu il respecti in tocmai, amenzile sunt infioratori de mari, ajungi de multe ori sa nu mananci din cauza ca daca opresti undeva in afara pauzelor poti ramane fara program si sa stai 9 sau 11 ore in mijlocul campului unde e pustiu nu cred ca e bine...si multe si multe altele.....eu zic sa alegi studiul si sa-l lasi dracu de camion ca nu e de viitor.