| Alphahkbg a întrebat:

Soooooo
Pot sa fac ambele alegeri dar pe rand (P., L.)
Gen as vrea sa am mai intai o meserie la indemana si asi opta pentru o profesionala dar dupa as vrea sa fac si un liceu si sa iau bacu (poate sa fac si o scoala de politie ca taicamiu tot ma bate la cap sa fiu politist), pentru ca mai nou iti trebuie bacul pentru a putea avea o firma a ta -_-
Deciiiiiiii pot sa le fac pe ambele dar pe rand Profesionala si dupa Liceu

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Poti sa mergi pe la liceu pe un profil de servicii pentru a primi o calificare in clasa a 10-a ca tehnician in specializarea aleasa cum sunt contabilitatea,gastronomia,turismul,comertul, etc.
Poti avea si o diploma pentru o meserie si dupa ce dai bacul, urmezi o facultate si te autorizezi cu un master, vei avea si dreptul de a profesa ca liber-profesionist dar poti fi intre timp si muncitor daca ai timp si energie pentru a le face pe amandoua in facultate(atat sa muncesti ca si chelner spre ex pentru bani cat si sa te pregatesti pentru a lucra ca si inginer)
Este bine sa ai calificare cat si o diploma de licenta + master pentru ca daca nu iti gasesti de munca in caz de esti inginer spre ex, ca si chelner tot iti gasesti. Spor la invatat!

| Alphahkbg explică (pentru Donsavas):

A deci ne vedem cam in 30 de ani cand o sa termin toate porcariile pamantului #sucksistem

| Paradøx a răspuns:

De obicei se duc la profesionala aia care nu vor/nu pot sa invete sau care vor sa se bage direct pe munca de mai devreme(primesc bani si niste calificari).

Daca faci una dintre astea, nu are rost sa o faci si pe cealalta. Bac iti trebuie doar pentru facultate, (sau pentru niste joburi mai "bine platite") poti sa iti deschizi o "firma" si fara bac, nu are relevanta ce calificari ai cat timp "compania" e a ta.

| kristescu a răspuns:

Da, si liceul o sa l termini mai rapid