| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Spuneți-vă parerea: termin școala profesionala de mecanici auto, ma angajez în domeniu la un service bun și intre timp dau pentru carnet de mașină și fac și liceul la seral în paralel cu munca, după 1 an de zile de la luarea carnetului dau pentru E la carnet(pentru mașini ca tirurile etc) intre timp termin liceul la seral și dau bacul, aștept un am de zile de la luarea permisului de tir și ma angajez ca șofer pe tir. E ok planul meu? Am în vecin ce e șofer pe tir și câștigă columna ca șofer pe tir. Menționez ca momentan sunt în clasa a 9a la mecanici auto.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai gandit bine doar ca nu stii unele lucruri despre legislatia rutiera, respectiv categoriile de permise (nu exista categoria E), varsta pentru obtinerea permisului de conducere pentru categorii si ordinea in care pot fi obtinute categoriile.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
"Art. 24^1. - (1) Permisele de conducere se eliberează după cum urmează:
a) pentru categoriile C1, C, D1 şi D - conducătorilor auto care deţin permis de conducere categoria B şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate;
b) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE - conducătorilor auto care deţin permis de conducere pentru categoriile B, C1, C, D1, respectiv D şi care au promovat examenul corespunzător categoriei solicitate."
Pentru TIR ai nevoie de categoria CE.