| anonim_4396 a întrebat:

Spune-ti-mi si mie,va rog,cu ce se ocupa mai exact notarul? Cam cat castiga ? Si cat de greu este pentru cineva fara "pile" sa reuseasca in acest domeniu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.36/1995, republicata in 2011, citez:
"ART.8.Notarul public îndeplineşte urmãtoarele acte notariale:
a) redactarea înscrisurilor cu conţinut juridic, la solicitarea pãrţilor;
b) autentificarea înscrisurilor redactate de notarul public, de parte personal sau de avocat;
c) procedura succesoralã notarialã;
d) certificarea unor fapte, în cazurile prevãzute de lege;
e) legalizarea semnãturilor de pe înscrisuri, a specimenelor de semnãturã, precum şi a sigiliilor;
f) darea de datã certã înscrisurilor prezentate de pãrţi;
g) primirea în depozit a înscrisurilor şi documentelor prezentate de pãrţi;
h) actele de protest al cambiilor, al biletelor la ordin şi al cecurilor;
i) legalizarea copiilor de pe înscrisuri;
j) efectuarea şi legalizarea traducerilor;
k) eliberarea de duplicate de pe actele notariale pe care le-a întocmit;
l) orice alte operaţiuni prevãzute de lege.
ART.9.Notarii publici dau consultaţii juridice în materie notarialã, altele decât cele referitoare la conţinutul actelor pe care le îndeplinesc şi participã, în calitate de specialişti desemnaţi de pãrţi, la pregãtirea şi întocmirea unor acte juridice cu caracter notarial."
Castiga destul de bine, mai ales cei care au un vad bun si sunt cunoscuti.
Daca esti un jurist bun poti ajunge notar, chiar daca nu ai relatii, doar ca este destul de greu. Numai bine!

| Corina a răspuns:

Notarul legalizeaza (autentifica) acte. De asemeni, contractele de vanzare-cumparare se intocmesc in fata unui notar. Actele se succesiune se intocmest tot la notar. Nu stiu cu exactitate, dar dupa taxele pe care le impun notarii, cred ca salariul lor este foarte generos. In ce priveste patrunderea in bransa notarilor, pot sa-ti spun ca e destul de anevoioasa. pentru o persoana fara pile. Dupa terminarea facultatii de Drept si a masterului, trebuie sa gasesti un notar dispus sa te accepte 2 ani pentru stagiul de practica, ceea ce este destul de greu. De obicei, acestia isi iau "sub aripa" copiii, nepotii, prietenii sau pe cei dispusi sa dea spaga.