| yonutz63991 a întrebat:

Spuneti-mi niste tipuri de facultati si cu ec se ocupa fiecare. Orice raspuns e bine venit happy

Răspuns Câştigător
| DeKoniec a răspuns:

Ohhh, omule, nu te cunoastem, nu stim ce iti place sa faci in viata ...nu stim nimic despre tine. Dar uite...
-Eu te sfatuiesc sa faci facultatea de psihologie, dupa care sa pleci in America. (asta in caz ca vrei sa faci bani repede tongue ) Psihologul este printre cele mai bune meserii platite in State.
-Intreaba parintii, prietenii, rudele, ei te stiu de mic ..si iti pot spune un sfat cu ce poti urma mai departe.
- Daca vrei sa ramai sa ramai in Romania, iti recomand Facultatea de Drept din Bucuresti (in care poti ajunge un avocat, profesor universitar, jurnalist, redactor.) dupa parerea mea unele dintre cele mai bune meserii din Romania, cu care mai poti manca o paine.
-Poti face si Facultatea de medicina (dar in ultimul timp cred ca ai vazut si tu ce salarii slabe au medicii din Romania) Am o verisoara care a terminat F de medicina : A fost angajat ca medic in ghirurgie intr-un spital din Bucuresti, a stat 2 ani. Salariul ii scadea la fiecare 5 luni. Dar ei i' se promitea ca in 3 ani va ajunge de la 10 mil la 22 mil. Bineinteles dupa 2 ani, de la 10 mil ii "crescu-se" pana la 6 mil.
-NU iti recomand facultatea de istorie, geografie...nu se mai cauta asa ceva straight face
- Iti recomand o Facultate de Veterinar ai vazut cate "pisici si catelusi isi cumpara lumea ii ultima perioada? laughing si te poti alege si cu ceva ciubuc.
Mai sunt facultati care merita facute cum ar fi :
1. Facultatea de Limbi Straine(dar un post bun il gasesti doar in strainatete)
2. Facultatea de arte(zic si eu. poate ai un talentwinking )
3. Facultatea de menagement (asta vroiam sa fac pana in clasa a-8-a cand mi-am dat seama ca imi trebuie matematica si am lasat-o balta laughing )
4. Facultatea de IT ( mai tarziu...iti poti crea o mica firma de informatica, acum netu e "vanat" de asa ceva )
5. Facultatea de contabilitate (nici azi nu stiu daca din asta ceva iti deschizi o firma sau esti doar un patron a unui market )
6. Facultatea militara? haha...ti-am zis depinde de tine, ce fel de mentalitate este, ce fizic ai ..etc.
7. mai sunt si altele cum ar fi : F De Economica, F de arhitectura...
8. SPer ca te-am ajutat.
9.Bafta, bro.

| yonutz63991 explică (pentru DeKoniec):

M-ai ajutat mult.Multumesc happy

| DeKoniec a răspuns (pentru yonutz63991):

Oricandwinking